Nasze roszczenia opiewają na 737 mln GBP, czyli około 4 mld PLN. Realne straty są większe. Przy obecnych cenach i olbrzymim zapotrzebowaniu na węgiel koksujący spółka mogłaby generować znacznie większe korzyści dla akcjonariuszy i polskiej gospodarki.
Czy firma jest nadal zainteresowana tymi koncesjami lub innymi złożami w Polsce?
Potencjalnie zawsze jesteśmy otwarci na polubowne rozwiązanie, które będzie korzystne dla naszych akcjonariuszy. Niestety, wspomniane koncesje zostały bezpowrotnie utracone. Na Lubelszczyźnie koncesję otrzymała jedna z państwowych spółek, która zgodnie z dostępnymi informacjami prowadzi już prace w obszarze K-6-7. Polska jest krajem bogatym w zasoby, ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą i długą tradycją górniczą. Polityka nacjonalizacji złóż oraz zmiany w prawie geologicznym i górniczym uniemożliwiają jednak realizację nowych projektów.
Na jakim etapie są inwestycje firmy na Grenlandii?
To projekty eksploracyjne, które przy odpowiednich nakładach potrafią szybko stworzyć wielką wartość dla akcjonariuszy. Nasza nowa inwestycja, dotycząca złóż złota, czyli ELN, posiada potencjał, by zaoferować olbrzymie rezerwy złota. Konieczne do tego jest profesjonalne rozpoznanie, a następnie przygotowanie dokumentów technicznych oraz odnoszących się do finansowania. ARC, czyli projekt dotyczący miedzi rodzimej, ma dłuższy horyzont, lecz jest to z kolei przedsięwzięcie o ogromnej skali. Nasz obszar koncesyjny jest wielkości polskiego województwa i posiada potencjał, by stać się nie tylko pojedynczym projektem, lecz całym zagłębiem. Ważnymi elementami sukcesu projektu eksploracji są zarówno odpowiedni zespół, jak i profesjonalne podejście do realizacji projektu. Na przykład Sovereign Metals – spółka, w której pełnię funkcję przewodniczącego rady dyrektorów – odkryła w Malawi największe na świecie złoża rudy tytanu i drugie pod względem wielkości złoża grafitu. W lipcu tego roku spółka rozpoczęła strategiczną współpracę z jedną z największych i najlepszych firm wydobywczych na świecie – Rio Tinto, która zainwestowała 40 mln USD w zamian za pakiet 15 proc. akcji w Sovereign Metals. Teraz obie firmy pracują razem w celu rozwoju projektu. To ukazuje jakość prac geologicznych i technicznych realizowanych przez nas zespół.
Kiedy porozumienia przekują się w końcowe umowy?