Opóźnione inwestycje Orlenu we Włocławku

Trzecią linię do produkcji nawozów azotowych i hub wodorowy pierwotnie planowano uruchomić w zależnym Anwilu do połowy 2022 r. Nie zrobiono tego do dziś.

Publikacja: 27.09.2023 14:05

Opóźnione inwestycje Orlenu we Włocławku

Foto: materiały prasowe Orlen

Orlen poinformował, że zależny Anwil, finalizuje budowę trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych, która ograniczy import tego typu wyrobów i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Kiedy dokładnie rozpocznie się rozruch nowej instalacji i kiedy ruszy na niej komercyjna produkcja, nie podano.

Co ciekawe już pod koniec czerwca Daniel Obajtek, prezes Orlenu zapewniał, że jest ona prawie ukończona. Wówczas zaawansowanie prac wynosiło około 97 proc. Rok temu przedstawiciele Orlenu i Anwilu informowali z kolei, że nowy termin zakończenia budowy instalacji granulacji to koniec czerwca tego roku, a oddanie instalacji do użytkowania przypadnie na koniec lipca, również tego roku. Wówczas inwestycja była zaawansowana w 92 proc.

Warto też przypomnieć, że Orlen z wielką pompą rozpoczynał budowę nowej linii do produkcji nawozów już w maju 2019 r. Wówczas przekonywał, że cały projekt zostanie zrealizowany do połowy 2022 r. Kolejne opóźnienia tłumaczono najpierw pandemią koronawirusa, a ostatnio najazdem Rosji na Ukrainę. Podobnie było z rosnącymi kosztami inwestycji. Pierwotnie jej wartość szacowano na około 1,3 mld zł. Rok temu kwotę tę podniesiono do około 1,7 mld zł.

Czytaj więcej

Na rynku produktów solnych rośnie konkurencja

Trzecia linia do produkcji nawozów obejmuje instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Dzięki niej Anwil zwiększy dotychczasowe moce wytwórcze z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton rocznie. Co więcej portfel produktowym grupy powiększy się o cztery nowe rodzaje nawozów: saletrę gruboziarnistą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych parametrach granuli. „Zakładamy, że większe ilości nowoczesnych produktów z oferty grupy Orlen, będą dostępne już w najbliższym sezonie nawozowym, czyli wiosną 2024 r.” - twierdzi Obajtek.

Ponadto w ramach realizowanego projektu powstały magazyny mogące przechować do 25 tys. ton produktów. „Warto zaznaczyć, że nowa instalacja kwasu azotowego, będzie również wytwarzała energię elektryczną o mocy 9 MW, czyli dokładnie tyle ile potrzebujemy do jej zasilania” - zapewnia Agnieszka Żyro, prezes Anwilu.

Orlen problemy z terminową realizacją inwestycji we Włocławku ma również  w odniesieniu do projektu wodorowego. W 2020 r. koncern zapowiadał, że na terenie zakładu należącego do zależnej firmy Anwil, zostanie wybudowana instalacja produkcyjna oraz infrastruktura logistyczna i dystrybucyjna. W pierwszym etapie realizacji projektu moce wytwórcze miały sięgać około 170 kg doczyszczonego wodoru na godzinę (o jakości niezbędnej do napędu samochodów). Zakończenie inwestycji planowano w I półroczu 2022 r. Nie zrealizowano jej do dziś. Teraz Orlen informuje, że produkcję wodoru uruchomi w najbliższych miesiącach.

Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna
Surowce i paliwa
Unimot widzi poprawę w kluczowym biznesie