Orlen, w ramach realizacji środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską dla jego fuzji z Lotosem, sfinalizował transakcje dotyczące sprzedaży wybranych aktywów w obszarze rafinerii, hurtu paliw i handlu paliwem lotniczym. Kupującym jest Aramco Overseas Company. W szczególności inwestor nabył 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Większościowy pakiet pozostanie w posiadaniu Orlenu. Aramco przejmie też 100 proc. biznesu hurtowego byłego Lotosu oraz 50 proc. udziałów w firmie BP Europa SE, która dostarcza paliwo jet na siedem polskich lotnisk.
Ponadto Orlen, Aramco i Sabic podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym, który ma być zlokalizowany w Gdańsku. Chodzi o przygotowanie studium wykonalności i analiz technicznych dla takiej inwestycji. Aramco zapewni też dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45 proc. zapotrzebowania na ten surowiec zgłaszanego przez całą grupę Orlen.
„Zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu. Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że dla koncernu oznacza to nowe możliwości wzrostu, które pozwolą na dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę.
Z kolei Aramco inwestycje w Polsce traktuje jako znaczący krok w kierunku wzrostu swoich mocy rafineryjnych i petrochemicznych oraz dywersyfikacji geograficznej prowadzonej działalności. „Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream” - twierdzi Mohammed Y. Al Qahtani, starszy wiceprezydent odpowiedzialny za biznes downstream w Aramco.