PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego na terenie gmin Nowe Miasto nad Wartą i Czempiń znajdujących się w woj. wielkopolskim. Ich zasoby szacowane są na 0,6 mld m sześc. Spółka informuje, że zagospodarowanie nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa około trzech lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć około 20 mln m sześc. rocznie.
Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG, przekonuje, że w biznesie poszukiwawczo-wydobywczym wiedza, kompetencje i doświadczenie pracowników koncernu będą stanowiły podstawę funkcjonowania koncernu multienergetycznego, powstającego z połączenia spółki z Orlenem. Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie, czego przykładem ma być jedno z właśnie odkrytych złóż.
Krajowe wydobycie grupy PGNiG od dłuższego czasu wynosi niespełna 4 mld m sześc. rocznie. W I półroczu grupa pozyskała około 1,8 mld m błękitnego paliwa, czyli podobną ilość co w tym samym czasie 2021 r. Plan na ten rok mówi o wydobyciu 3,7 mld m sześc.
Wydobycie zwiększył za to Orlen, i to bez uwzględnienia niedawnego przejęcia Lotosu. Tylko w II kwartale pozyskał z własnych złóż o 35,4 proc. więcej gazu niż rok wcześniej. W tym czasie średnie dzienne wydobycie wynosiło 1,4 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Od 1 sierpnia należy jednak do tego dodawać wydobycie Lotosu. W jego przypadku ostatnie dane dotyczą I kwartału. W tym czasie pozyskiwał dziennie ponad 5,4 tys. boe. Jak to wyglądało w III kwartale na poziomie połączonego Orlenu i Lotosu, okaże się 10 listopada, kiedy to koncern ma opublikować raport okresowy. Raport PGNiG ma być ujawniony 17 listopada.