29 września PKO Bank Polski zawarł ze Skarbem Państwa umowę nabycia ponad 14,16 mln akcji PKN Orlen. Ich jednostkowa cena jest zgodna z wczorajszym kursem zamknięcia walorów płockiej spółki (wyniósł 53,4 zł) pomniejszonym o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych. Ile ono wynosi nie ujawniono. Rozliczenie transakcji pakietowej ma nastąpić nie później niż dziś. Jednocześnie bank planuje zawrzeć transakcję typu swap zabezpieczającą ryzyko ekonomiczne zakupu papierów Orlenu.

PKO BP dużo wcześniej posiadał informacje o możliwości zawarcia ewentualnej transakcji, gdyż już 11 lipca wyraził wstępne zainteresowania ofertą zakupu od Skarbu Państwa części akcji Orlenu. Podjął jednak decyzję o opóźnieniu przekazania jej do publicznej wiadomości, gdyż w jego ocenie niezwłoczne jej ujawnienie mogło naruszyć prawnie uzasadnione interesy banku poprzez możliwość zagrożenia właściwej oceny tych wiadomości przez opinię publiczną.

Czytaj więcej

PZU kupuje akcje Orlenu

O zawarciu podobnej umowy, do podpisanej przez PKO BP, informowało wcześniej PZU. 28 września zarząd i rada nadzorcza ubezpieczyciela podjęły uchwały wyrażające zgodę na nabycie przez spółkę 14,16 mln akcji Orlenu od Skarbu Państwa. Ubezpieczyciel twierdzi jednak, że informacje na temat kluczowych założeń oraz parametrów planowanej transakcji posiadał od 20 września. Zdecydował się na opóźnienie ich przekazania do publicznej wiadomości, do czasu zawarcia finalnej umowy. Ta została podpisana 29 września. Cena jednostkowa kupowanych akcji ma być nie wyższa niż kurs z zamknięcia notowań walorów spółki z dnia podpisania umowy pomiędzy Skarbem Państwa i PZU, czyli również nie wyższa niż 53,4 zł.

To prawdopodobnie oznacza, że zarówno PKO BP, jak i PZU wydadzą na zakup akcji Orlenu po nie więcej niż 756,2 mln zł. Nabywane przez oba podmioty pakiety mają po 2,26-proc. udziale w ogółem wyemitowanej liczbie papierów płockiego koncernu (po sfinalizowanej 1 sierpnia fuzji z Lotosem). Zawierane transakcje są następstwem podjętej kilka dni temu przez polski rząd decyzji o zbyciu części akcji Orlenu należących do Skarbu Państwa. To z kolei konsekwencja oczekiwanego przekroczenia przez tego akcjonariusza progu 50 proc. udziałów w płockiej spółce po sfinalizowaniu przez nią przejęcia PGNiG. Gdyby do tego faktycznie doszło, a Skarb Państwa nie ograniczyłby swojego zaangażowania, wówczas musiałby ogłosić wezwanie na pozostałe papiery Orlenu.