Orlen i PESA podczas zbliżających się międzynarodowych targów kolejnictwa Innotrans w Berlinie, jednej z największych tego typu imprez na świecie, zaprezentują lokomotywę wodorową wraz z mobilną stacją tankowania wodoru. Obie spółki chcą też podpisać porozumienie, które umożliwi im dalszą współpracę. Chodzi zwłaszcza o oferowanie kolejowego taboru wodorowego wraz z usługą tankowania i dostawami wodoru. To kolejny krok Orlenu w kierunku rozwoju biznesu wodorowego.
Kilkanaście dni temu koncern podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu umowę na dostawy wodoru, który posłuży do zasilania zeroemisyjnych autobusów. To największy tego typu projekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. W najbliższych 15 latach Orlen ma dostarczyć na potrzeby kontrahenta 1,8 tys. ton wodoru, który będzie produkował w powstającym w Włocławku hubie. Paliwo ma być tam pozyskiwane w procesie elektrolizy solanki.
Ponadto latem Orlen uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. Paliwo pochodzi z biorafinerii koncernu zlokalizowanej w Trzebini. Posłuży do zasilania autobusów komunikacji miejskiej jeżdżących po drogach małopolskiej stolicy. Oprócz stacji mobilnej Orlen posiada dwie stacjonarne stacje tankowania wodoru w Niemczech. W tym roku zamierza trzy tego typu instalacje uruchomić w Czechach.
W przyszłym roku płocki koncern planuje otwarcie stacji w Poznaniu oraz Katowicach. Będą one dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów wodorowych. W trakcie postępowań przetargowych jest z kolei budowa stacji w Wałbrzychu, Pile i Włocławku. Ponadto grupa kapitałowa chce m.in. wybudować dziesięć hubów wodorowych w Polsce i za granicą.