PGNiG dopiero w przyszłym roku planuje zwiększyć wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie, jednym z trzech krajów (obok Polski i Norwegii), w których pozyskuje ten surowiec z własnych złóż. „Do wzrostu produkcji przyczyni się podłączenie odwiertu Rizq-4. Dalszy wzrost wydobycia jest prognozowany jako wynik podłączenia otworu Rehman-8” – informuje departament komunikacji i marketingu PGNiG.
Z prognoz koncernu wynika, że w 2023 r. realizowane przez niego wydobycie w Pakistanie wyniesie około 400 mln m sześc., wobec około 300 mln m sześc. planowanych na ten rok. Po I półroczu wyniosło 160 mln m sześc. i było o 4,8 proc. niższe od zanotowanego rok wcześniej. „Niewielki spadek produkcji został spowodowany m.in. opóźnieniem w wykonaniu odwiertu Rehman-8, który nie został jeszcze podłączony do produkcji, w efekcie czego dodatkowe wydobycie z ww. odwiertu nie mogło zrekompensować naturalnego zmniejszenia produkcyjności innych eksploatowanych już odwiertów” – tłumaczy spółka.
Wzrosną inwestycje
Na koniec czerwca zasoby gazu PGNiG w Pakistanie wynosiły 6,15 mld m sześc. W najbliższych kwartałach mogą wzrosnąć. „W zachodniej części koncesji Kirthar zidentyfikowano dwa potencjalne obiekty złożowe. Rozpoczęcie wiercenia otworu na jednym z nich jest przewidziane w IV kwartale tego roku” – podaje PGNiG. Jeśli prace zakończą się odkryciem złoża nadającego się do zagospodarowania, wówczas zasoby gazu przypisane spółce mogłyby wzrosnąć w III kwartale 2023 r.
Czytaj więcej
Takie wnioski płyną z publikacji agencji EuroRating, która pierwszej ze spółek zmieniła perspektywę ratingu kredytowego na pozytywną, a drugiej na negatywną.