PGNiG zwiększy wartość inwestycji w Pakistanie

W grę wchodzą nie tylko wydatki na poszukiwania i wydobycie na już posiadanych koncesjach, ale i akwizycje kolejnych. Rozmowy o przejęciach są już na zaawansowanym etapie.

Publikacja: 07.09.2022 21:00

PGNiG zwiększy wartość inwestycji w Pakistanie

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

PGNiG dopiero w przyszłym roku planuje zwiększyć wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie, jednym z trzech krajów (obok Polski i Norwegii), w których pozyskuje ten surowiec z własnych złóż. „Do wzrostu produkcji przyczyni się podłączenie odwiertu Rizq-4. Dalszy wzrost wydobycia jest prognozowany jako wynik podłączenia otworu Rehman-8” – informuje departament komunikacji i marketingu PGNiG.

Z prognoz koncernu wynika, że w 2023 r. realizowane przez niego wydobycie w Pakistanie wyniesie około 400 mln m sześc., wobec około 300 mln m sześc. planowanych na ten rok. Po I półroczu wyniosło 160 mln m sześc. i było o 4,8 proc. niższe od zanotowanego rok wcześniej. „Niewielki spadek produkcji został spowodowany m.in. opóźnieniem w wykonaniu odwiertu Rehman-8, który nie został jeszcze podłączony do produkcji, w efekcie czego dodatkowe wydobycie z ww. odwiertu nie mogło zrekompensować naturalnego zmniejszenia produkcyjności innych eksploatowanych już odwiertów” – tłumaczy spółka.

Wzrosną inwestycje

Na koniec czerwca zasoby gazu PGNiG w Pakistanie wynosiły 6,15 mld m sześc. W najbliższych kwartałach mogą wzrosnąć. „W zachodniej części koncesji Kirthar zidentyfikowano dwa potencjalne obiekty złożowe. Rozpoczęcie wiercenia otworu na jednym z nich jest przewidziane w IV kwartale tego roku” – podaje PGNiG. Jeśli prace zakończą się odkryciem złoża nadającego się do zagospodarowania, wówczas zasoby gazu przypisane spółce mogłyby wzrosnąć w III kwartale 2023 r.

Czytaj więcej

Orlen na fuzji skorzysta, a PGNiG straci

W I połowie tego roku wartość inwestycji PGNiG w Pakistanie wyniosła 48 mln zł. Spółka zakłada, że w II połowie roku mogą być wyższe, co jednak jest uzależnione m.in. od efektów realizowanych procesów akwizycyjnych oraz od harmonogramu i wymagań technicznych prac poszukiwawczo-wydobywczych. Odnosząc się do przejęć, spółka informuje, że część związanych z tym procesów jest już na zaawansowanym etapie, jednak ze względu na dobro prowadzonych prac nie chce ujawnić celów potencjalnych akwizycji. „Jeśli chodzi o kolejne lata – PGNiG jest zainteresowana dalszym rozwojem działalności w Pakistanie. W miarę wzrostu skali operacji należy oczekiwać również wzrostu poziomu inwestycji” – twierdzi spółka.

Oddział operatorski

Obecnie PGNiG posiada w Pakistanie dwie koncesje o nazwach Kirthar i Musakhel. Na pierwszej jest operatorem. Zagospodarowywaniem koncesji zajmuje się oddział operatorski spółki z siedzibą w Islamabadzie. Oddział posiada też jednostkę produkcyjną zlokalizowaną bezpośrednio na koncesji Kirthar, która łącznie zatrudnia około 150 osób. Może on zostać rozbudowany poprzez zwiększenie liczby pracowników technicznych. Będzie to konieczne, zwłaszcza jeśli dojdzie do odkrycia kolejnych złóż.

„Grupa PGNiG pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju działalności w Pakistanie, czego najlepszym dowodem jest stopniowa rozbudowa portfolio w tym kraju, jak również plany pozyskania nowych aktywów. Rozwojowi sprzyja przede wszystkim potencjał poszukiwawczy oraz umiarkowana konkurencja, największym wyzwaniem jest natomiast długi czas realizacji procedur administracyjnych” – informuje PGNiG.

Surowce i paliwa
Australijski GreenX Metals zyskał wsparcie w poszukiwaniach miedzi w Niemczech
Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat