Unimot mierzy się z dużym spowolnieniem w biznesie montażu instalacji fotowoltaicznych do 50 kWp (kilowatopik). Z drugiej strony intensywnie wzbogaca portfel kontraktów długoterminowych, polegających na budowie instalacji wielkoskalowych. Zasadniczym celem jest ich wzrost w kolejnych miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, że kontrakty te mają dość długie terminy realizacji i widoczne efekty przyniosą najwcześniej w III lub IV kwartale.
„Liczymy, że segment fotowoltaiki w oparciu o nową strategię i odświeżony zespół menedżerów zacznie wychodzić na plus jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od pozyskanych nowych kontraktów na realizację projektów fotowoltaicznych, a także daty ich rozliczenia" – podaje biuro prasowe Unimotu.
Rozruch technologiczny
W I kwartale grupa kapitałowa zrealizowała 30 projektów dotyczących instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 565 kWp, co było wynikiem o 40 proc. słabszym od zanotowanego rok wcześniej. O blisko 50 proc. spadała z kolei średnia realizowana na nich marża. W tym czasie został też zakończony proces restrukturyzacji biznesu i zgodnie z przyjętą strategią grupa będzie skupiać się na realizacji projektów o mocy powyżej 50 kWp i rozwojem projektów własnych.
Na rynku instalacji fotowoltaicznych działa poprzez zależną firmę Unimot Energia i Gaz, która z kolei rozwija biznes pod marką Avia Solar. Od połowy 2021 r. jej działalność koncentruje się na ofercie dla biznesu i obiektów użyteczności publicznej. Rezultatem tych działań były umowy zawarte m.in. z: Black Red White, Stadionem Śląskim i Dino.
„Grupa Unimot jest obecnie na etapie rozruchu technologicznego dwóch nowych maszyn do produkcji paneli, które zwiększą zdolności produkcyjne linii zlokalizowanej w PZL Sędziszów do 45 MW rocznie. Dzięki tym maszynom Unimot będzie w stanie wytwarzać tzw. panele połówkowe, które charakteryzują się większą sprawnością i mocą" – twierdzi spółka. Dodaje, że dojście do docelowej produkcji potrwa kilka miesięcy. Dodatkowo instalacja nowych maszyn ograniczyła już prowadzoną produkcję, ponieważ konieczne było ich wpięcie w całą linię technologiczną. Tym samym w tym roku wytworzonych zostanie 10–15 MW paneli fotowoltaicznych. W kolejnych latach produkcja ma być jednak dużo większa.