Grupa PGNiG chce odgrywać kluczową rolę na polskim rynku biometanu, surowca o identycznym składzie jak gaz ziemny, ale produkowanego z odnawialnych źródeł. Cały czas w realizacji tego celu barierą nie do przejścia jest jednak brak odpowiednich regulacji. „Obecnie w związku ze zmianami geopolitycznymi sytuacja na rynkach gazu jest bardzo dynamiczna i ma ona również wpływ na postrzeganie biogazu i biometanu jako alternatywy zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego monitorujemy sytuację, czekając równocześnie na przyspieszenie działań, które zapewnią odpowiednie rozwiązania prawne" – informuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.
Zauważa, że efektywnym systemem wsparcia dla biometanu, analogicznym do wsparcia wytwarzania prądu z biogazu, ma być ustawa o OZE. Według spółki potrzebne są także zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach płynnych oraz w rozporządzeniu systemowym, które m.in. ma określić parametry jakościowe biometanu, aby mógłby być transportowany sieciami gazowymi. „To samo dotyczy rozporządzenia taryfowego. Bez aktualizacji tych kluczowych regulacji, rozwój rynku biometanu w Polsce będzie bardzo utrudniony" – twierdzi PGNiG.
Brak regulacji
Pod koniec 2020 r. koncern przedstawił bardzo ambitne cele dotyczące rozwoju rynku biometanu w Polsce. Do końca 2030 r. chciał mieć możliwość dystrybucji około 4 mld m sześc. tego surowca w sieciach zależnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Celem pośrednim była dystrybucja 1 mld m sześc. w 2025 r. Dziś realizacja tego zdania wydaje się mało realna, zważywszy, że w Polsce ciągle nie ma żadnej instalacji do produkcji biometanu, podczas gdy w Europie jest ich ponad tysiąc. „Wszystkie plany zostały stworzone w oparciu o zapowiedzi ówczesnego Ministerstwa Klimatu, dotyczące wprowadzenia systemów wsparcia dla produkcji biometanu – tak dla producentów, jak i dla dystrybutorów paliw gazowych. Na tej podstawie zostały określone wolumeny planowanej dystrybucji i produkcji biometanu w Polsce" – przekonuje PGNiG.
Już ponad rok temu koncern miał przedstawić kompletną ofertę dla franczyzobiorców, indywidualnych biznesmenów i samorządów w zakresie inwestycji w biometanownie. Spółka zapewnia, że ma ją przygotowaną, ale jej wdrożenie jest zależne od wejścia w życie odpowiednich rozwiązań prawnych.