Spór o ZE PAK – sąd oddalił pozew Elektrimu

Sąd stwierdził wczoraj, że zarządca masy upadłościowej Elektrimu nie ma podstaw, by domagać się od Skarbu Państwa sprzedaży kolejnych akcji ZE PAK. To jednak nie oznacza końca sporu

Publikacja: 31.07.2009 08:07

Skarb Państwa zyskał dodatkowy punkt w sporze z Elektrimem o akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-

Skarb Państwa zyskał dodatkowy punkt w sporze z Elektrimem o akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, do którego należy Elektrownia Pątnów II (na zdjęciu).

Foto: Fotorzepa

Skarb Państwa zdobył dodatkowy punkt w sporze z Elektrimem. Sąd okręgowy ogłosił wczoraj wyrok, z którego wynika, że zarządca masy upadłościowej Elektrimu nie ma podstaw do ubiegania się, aby Skarb Państwa sprzedał mu akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ma 50 proc.).

Sąd wyjaśnił, że nie stwierdził w dokumentach prywatyzacyjnych ZE PAK elementów umowy przedwstępnej, która niosłaby ze sobą obowiązek SP do sprzedaży pakietu walorów PAK-u. Ani w umowie prywatyzacyjnej, ani w dołączonym do niej w 2005 r. porozumieniu sąd nie dopatrzył się twardego zobowiązania, że akcje muszą zostać sprzedane.

[srodtytul]Inwestor się nie poddaje [/srodtytul]

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka grupa Elektrimu ma obecnie nieco ponad 47 proc. akcji PAK-u. Spór o realizację umowy prywatyzacyjnej toczy się od kilku lat. Wygląda na to, że mimo wczorajszego orzeczenia do rozstrzygnięcia sporu nadal daleko. – To jeszcze nie ostateczna decyzja sądu. Dziś orzeczenie wydał sąd pierwszej instancji, który oddalił pozew zarządcy Elektrimu. Nasze dalsze kroki będą zależeć od treści pisemnego uzasadnienia tego orzeczenia. Na razie usłyszeliśmy jedynie motywy ustne – powiedział Jerzy Modrzejewski, prawnik występujący w licznych sprawach sądowych po stronie Elektrimu.

[srodtytul]Skarb chce prywatyzacji[/srodtytul]

Ministerstwo Skarbu w pełni się z wyrokiem zgadza. – Jeżeli sąd oddalił pozew zarządcy, to widać miał ku temu powody. My również uważamy, że taki wniosek nie ma podstaw – powiedział Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za spółki energetyczne.

Przypomniał, że od dłuższego czasu MSP proponuje rodzaj kompromisu. – Chcemy porozumienia. Proponujemy, aby akcje zarówno od Skarbu Państwa, jak i od zarządcy Elektrimu odkupił inwestor, który zapewni finansowanie niezbędnych PAK-owi inwestycji – podsumował.

MSP już wybrało doradcę prywatyzacyjnego, który miałby przeprowadzić analizy potrzebne do sprzedaży akcji PAK-u wraz z dwiema dostarczającymi do niego węgiel brunatny kopalniami: Adamów i Konin. Pierwotny plan był taki, że do transakcji dojdzie jeszcze w tym roku. Z wypowiedzi przedstawicieli MSP wynika jednak, że resort nie liczy już na zamknięcie sprawy w nadchodzących miesiącach.

Nie udało się namówić będącego w upadłości Elektrimu, aby sprzedał akcje elektrowni. A bez tego negocjacje z którymś z koncernów energetycznych na temat wejścia do PAK-u nie mają sensu. Do walorów elektrowni, które ma grupa należąca do Zygmunta Solorza-Żaka, przypisana jest kontrola operacyjna.

Od strony praktycznej wygląda to tak, że zarządca Elektrimu musi wyrazić zgodę na odstąpienie od pierwokupu. Mimo wcześniejszych sygnałów o zbliżającym się porozumieniu z Ministerstwem Skarbu zarządca Elektrimu Józef Syska na piśmie takiej zgody nie dał. Dopiero wtedy możliwe byłoby wejście doradcy do PAK-u i rozpoczęcie prac nad analizami przedprywatyzacyjnymi.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy