KGHM przejmuje ciepłownię z Legnicy

Grupa Polskiej Miedzi pod koniec roku powiększy się o dolnośląskiego producenta energii cieplnej

Publikacja: 15.09.2009 08:06

KGHM chce się zaangażować w energetykę, by uniezależnić wyniki grupy od zmiennej koniunktury na mied

KGHM chce się zaangażować w energetykę, by uniezależnić wyniki grupy od zmiennej koniunktury na miedź.

Foto: Bloomberg

Energetyka, spółka należąca do KGHM, uzgodniła treść umowy z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie zakupu 85 proc. akcji prywatyzowanego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy.

– Parafowaliśmy umowę z potencjalnym inwestorem 11 września. Uzyskał on również zgodę na negocjacje w sprawie pakietu socjalnego z organizacjami związkowymi. Na tym etapie trudno jest powiedzieć, kiedy transakcja mogłaby zostać sfinalizowana – komentuje Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

[srodtytul]Związkowcy i UOKiK[/srodtytul]

– Przewiduję, że umowę podpiszemy w grudniu – mówi Adam Siwek, prezes Energetyki. – Mamy przed sobą negocjacje w sprawie pakietu socjalnego, niezbędna będzie też zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dodaje. W legnickiej spółce działają cztery związki zawodowe, należy do nich około 70 proc. pracowników. – Rozmowy ze związkami rozpoczynają się we wtorek. Na razie nie mamy żadnych sygnałów, jakie oczekiwania związane z pakietem będą mieli pracownicy – mówi Siwek.

Prezes nie zdradza wartości przejmowanego pakietu. Nie odnosi się do kwoty, jaka krąży po rynku – czyli 200 mln zł. WPEC Legnica jest właścicielem siedmiu sieci ciepłowniczych, m.in. w Lubinie, Legnicy i Głogowie (w każdym mieście kontroluje połowę rynku). W lipcu, przy okazji składania oferty, prezes Siwek mówił, że w ostatnich dwóch latach firma miała po 100 mln zł przychodów i kilka milionów zysku netto.

[srodtytul]Sporne negocjacje [/srodtytul]

Dziś zarząd KGHM spotka się z delegacją „Solidarności”, która domaga się zaprzestania działań mających na celu dalszą prywatyzację spółki. Zdaniem związkowców dotyka to bezpośrednio kwestii pracy i płacy w firmie. Zarząd podkreśla, że dzisiejszego spotkania nie można traktować jako rokowań w ramach sporu zbiorowego – twierdzi, że związkowcy nie mieli podstaw do jego ogłoszenia.

Przed weekendem wszczęciem sporu zbiorowego zagroził Związek Zawodowy Pracowników Dołowych. Wcześniej odbyło się spotkanie zarządu z przedstawicielami ZZ Pracowników Przemysłu Miedziowego. Choć w tym przypadku zarząd również nie uznaje, że istnieje spór zbiorowy, do 23 września strony mają podpisać protokół rozbieżności.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy