Zarząd KGHM i Solidarność bez przełomu

Zarząd Polskiej Miedzi i przedstawiciele Solidarność nie osiągnęli porozumienia podczas porannych rozmów. Swoje stanowiska sformułują na piśmie

Publikacja: 15.09.2009 13:59

Strony nie porozumiały się, ponieważ związkowcy potraktowali spotkanie jako rokowania w ramach ogłoszonego 23 lipca sporu zbiorowego. Zarząd podtrzymał stanowisko, że żądania Solidarności nie uprawniają do wszczynania sporu. Działacze nie przystali na propozycję prezesów, by powołać niezależnego eksperta, który rozstrzygnąłby tę kwestię.

- Po słownej wymianie stanowisk ustaliliśmy, że przedstawimy je jak najszybciej na piśmie by nie czepiać się słów. Chcemy spotkać się ponownie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Nasz jedyny postulat brzmi: wycofać się z planów prywatyzacji KGHM - mówi Bogusław Szarek z prezydium związku. W jego ocenie zarząd jest właściwym adresatem postulatu, choć to Skarb Państwa jest właścicielem 42 proc. akcji Polskiej Miedzi i to resort planuje w przyszły roku zbyć 10-proc. pakiet.

- Zarząd nie jest stroną w temacie prywatyzacji. Sprzedaż akcji to plany Skarbu Państwa, jednego z akcjonariuszy KGHM. Niemniej chętnie się spotkamy, żeby porozmawiać o warunkach zatrudnienia czy planach rozwoju spółki, które mają realny wpływ na miejsca pracy - komentuje prezes Herbert Wirth. KGHM twierdzi, że stanowiska na piśmie mają powstać w ciągu siedmiu dni.

W ubiegłym tygodniu zarząd spotkał się z przedstawicielami ZZ Pracowników Przemysłu Miedziowego, który domaga się - w razie utraty kontroli nad firmą przez Skarb Państwa - 10-letniej gwarancji zatrudnienia i corocznych podwyżek. W tym przypadku zarząd również nie uznaje, że istnieje spór zbiorowy. Mimo to, do 23 strony mają przedstawić stanowiska na piśmie i podpisać protokół rozbieżności.

Zarząd KGHM przygotowuje też odpowiedzi dla ZZ Pracowników Dołowych, który zagroził wejściem w spór zbiorowy, jeśli w ciągu trzech dni prezesi nie odniosą się do postulatów, m.in. zaniechania działań mających na celu dalszą prywatyzację KGHM.

W koncernie działa 15 central związkowych.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy