Potwierdziły się informacje „Parkietu" – Police zakończyły negocjacje z senegalskim inwestorem i przejęły 55 proc. udziałów firmy African Investment Group (AIG). Tym samym chemiczna spółka weszła w posiadanie koncesji na dostęp do złóż surowców w Senegalu. Już w przyszłym roku pozyska stamtąd 200–300 tys. ton fosforytów. Roczne zapotrzebowanie Polic na ten surowiec sięga 1 mln ton.
Gonimy konkurencję
Za udziały w afrykańskiej spółce Police zapłacą w sumie 28,85 mln USD, czyli około 93 mln zł. Płatności zostały podzielone na trzy transze, z czego pierwsza w wysokości 3 mln USD została zapłacona w dniu podpisania umowy. Sfinansowanie pozostałych transz będzie uzależnione od postępów eksploatacji złóż. Grupa szacuje wartość przejętych aktywów na 150 mln USD.
Brak własnej bazy surowcowej był główną bolączką całej Grupy Azoty, w skład której wchodzą Police. Dostęp do fosforytów, z których produkuje się nawozy fosforowe oraz wieloskładnikowe, zapewniły sobie już wszystkie największe na świecie spółki nawozowe.
– Dzięki tej transakcji zyskujemy istotną przewagę konkurencyjną. Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek naszej drogi w obszarze wydobycia – skwitował Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. Police szacują, że już w przyszłym roku zaoszczędzą na zakupie fosforytów 30 mln zł.
Spółka AIG posiada dwa złoża fosforytów i jedno złoże piasków ilmenitowych, z których produkuje się biel tytanową. Na razie eksploatowane jest tylko jedno złoże fosforytów – Lam Lam, które będzie służyło Policom jeszcze przez cztery lata. Do tego czasu wybudowana ma być kopalnia tego surowca na drugim złożu, którego zasoby są dużo większe. Spółka mogłaby wydobywać z niego nawet 1 mln ton fosforytów rocznie przez ponad 50 lat. Inwestycja w uruchomienie tak dużego wydobycia kosztowałaby 80 mln USD. – Nie chcemy jednak z jednego źródła zaspokajać całego naszego zapotrzebowania. W naszym biznesie bardzo ważna jest dywersyfikacja dostaw, dlatego dzięki Senegalowi chcielibyśmy pokrywać tylko około 50 proc. naszych potrzeb – zaznaczył Krzysztof Jałosiński, prezes Polic.