Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.04.2018 05:09 Publikacja: 27.04.2018 05:09
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
PKN Orlen jest w trakcie analiz różnych możliwości przeprowadzenia połączenia z Grupą Lotos w sposób najbardziej efektywny według koncepcji określonej w liście intencyjnym podpisanym z resortem energii. Zakłada on, że to płocki koncern przejmie od Skarbu Państwa udziały w gdańskiej firmie. Obecnie trwają badania prawne i operacyjne dotyczące przeprowadzenia fuzji. Połączenie ma być sfinalizowane w ciągu kilkunastu miesięcy.
– Rozpoczęliśmy już proces due diligence (szczegółowe badanie Lotosu – red.). W przygotowaniu jest również wniosek do Komisji Europejskiej – mówi Wiesław Protasewicz, członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen. Dodaje, że jego przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z KE. Ich rezultatem ma być złożenie finalnej wersji wniosku o koncentrację, uwzględniającego oczekiwania tej instytucji. Wniosek ma zostać złożony pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas