PKN Orlen jest w trakcie analiz różnych możliwości przeprowadzenia połączenia z Grupą Lotos w sposób najbardziej efektywny według koncepcji określonej w liście intencyjnym podpisanym z resortem energii. Zakłada on, że to płocki koncern przejmie od Skarbu Państwa udziały w gdańskiej firmie. Obecnie trwają badania prawne i operacyjne dotyczące przeprowadzenia fuzji. Połączenie ma być sfinalizowane w ciągu kilkunastu miesięcy.
– Rozpoczęliśmy już proces due diligence (szczegółowe badanie Lotosu – red.). W przygotowaniu jest również wniosek do Komisji Europejskiej – mówi Wiesław Protasewicz, członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen. Dodaje, że jego przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z KE. Ich rezultatem ma być złożenie finalnej wersji wniosku o koncentrację, uwzględniającego oczekiwania tej instytucji. Wniosek ma zostać złożony pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Energetyczne projekty
PKN Orlen jest też w trakcie przygotowywania aktualizacji obecnie obowiązującej strategii. Zmiany mogą dotyczyć zwłaszcza obszaru energetyki. Koncern już ogłosił przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
O wiele większym i już negatywnie ocenianym przez rynek pomysłem jest ewentualne zaangażowanie się koncernu w budowę elektrowni atomowej w Polsce. W tym zakresie prowadzi już od pewnego czasu wstępne analizy. Raczej nie zostaną one zakończone do końca tego roku, czyli okresu, do którego rząd ma podjąć decyzję o realizacji projektu jądrowego. – Żadne decyzje o naszym zaangażowaniu w projekt nuklearny nie zapadły. Będą one uzależnione od ram prawnych i finansowych, które dopiero zostaną określone – twierdzi Protasewicz.
Obecnie PKN Orlen jest w trakcie przeprowadzania testów i prób w wybudowanej elektrociepłowni gazowej w Płocku. Mają potrwać one do końca czerwca. W efekcie działalność nowych instalacji w wynikach grupy będzie widoczna dopiero od II półrocza. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 1,65 mld zł pierwotnie miała być zakończona pod koniec 2017 r.