Firma chce zwiększyć wydobycie gazu w Pakistanie

Polski koncern rozpoczął właśnie wykonywanie prac wiertniczych przy otworze eksploatacyjnym o nazwie Rehman-6.

Publikacja: 21.05.2019 05:00

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, jest przekonany, że zapotrzebowanie pakistańskiej gospodarki na gaz będ

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, jest przekonany, że zapotrzebowanie pakistańskiej gospodarki na gaz będzie rosnąć, co gwarantuje korzystne warunki sprzedaży tego surowca.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

W tym roku grupa kapitałowa PGNiG zamierza zainwestować w poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie 244 mln zł. Jeśli zrealizuje swoje plany jej wydatki w tym azjatyckim kraju wzrosną aż o 160 proc. – Pakistan to dla nas bardzo perspektywiczny obszar działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Doceniamy tamtejsze regulacje prawne, które sprzyjają zagranicznym przedsiębiorcom, oraz wysoką jakość współpracy z miejscowymi partnerami – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Przekonuje, że zapotrzebowanie pakistańskiej gospodarki na gaz będzie rosnąć, co gwarantuje korzystne warunki sprzedaży surowca i stanowi zachętę do dokonywania kolejnych inwestycji. W tym roku koncern planuje w Pakistanie rozpocząć wiercenie czterech otworów oraz włączyć do eksploatacji trzy nowe odwierty.

PGNiG właśnie rozpoczęło wykonywanie prac wiertniczych przy otworze eksploatacyjnym o nazwie Rehman-6. Ich celem jest udostępnienie do eksploatacji zasobów gazu znajdujących się w najdalej na zachód wysuniętej części złoża Rehman. Głębokość otworu ma wynieść 2,7 km. Wiercenia prowadzi zależna firma Exalo Drilling.

Złoże Rehman znajduje się na pograniczu prowincji Sind i Beludżystan, w południowej części Pakistanu. PGNiG wydobywa w tym kraju błękitne paliwo również ze złoża Rizq. Oba są na obszarze koncesji Kirthar. PGNiG prowadzi tam działalność wspólnie z lokalnym partnerem. Polska spółka jest 70-proc. udziałowcem koncesji, a Pakistan Petroleum ma pozostałe 30 proc. Obecnie na złożu Rehman eksploatacja prowadzona jest z pięciu odwiertów, a na złożu Rizq z dwóch.

Foto: GG Parkiet

W ubiegłym roku produkcja błękitnego paliwa w Pakistanie, przypadająca na polską spółkę, wyniosła 230 mln m sześc. Po przeliczeniu wydobycia na gaz wysokometanowy było to około 200 mln m sześc. W stosunku do 2017 r. ilość pozyskanego surowca wzrosła o 33 proc. Pakistan to jeden z trzech krajów, na którego terenie grupa PGNiG wydobywa błękitne paliwo. Wprawdzie produkcja nie jest tam jeszcze tak duża jak w Polsce i Norwegii, gdzie w ubiegłym roku pozyskano odpowiednio 3,8 mld m sześc. i 538 mln m sześc. gazu, ale za to systematycznie i mocno rośnie.

Szanse na dalszy wzrost są duże, zważywszy, że na koniec ubiegłego roku zasoby gazu ziemnego (zaazotowanego) przypadającego dla PGNiG wynosiły 6,96 mld m sześc. na złożu Rehman i 2,44 mld m sześc. na złożu Rizq. Na tym jednak nie koniec. W ramach kontynuacji prac poszukiwawczych, koncern planuje także ukończenie rozpoczętych w ubiegłym roku zdjęć sejsmicznych 3D na obszarze potencjalnego złoża W1 i zdjęć sejsmicznych 2D na obszarze potencjalnego złoża W2. TRF

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę