Spada produkcja czarnej energii

W tym roku wysoki import prądu powinien się utrzymać, a produkcja zielonej energii dalej rosnąć – przewidują eksperci.

Publikacja: 24.01.2020 05:13

Spada produkcja czarnej energii

Foto: Bloomberg

W Polsce spada zapotrzebowanie na energię elektryczną z węgla. Zastępuje ją prąd z odnawialnych źródeł, a także tańsza energia z zagranicy, która wpływa do nas coraz szerszym strumieniem. Jeśli popyt na energię wyraźnie nie wzrośnie, to ten trend może się utrzymywać w całym 2020 r.

Więcej zielonych mocy

Ciepła zima, a także powiększająca się różnica między cenami energii elektrycznej nad Wisłą i w krajach sąsiednich powodują, że zapotrzebowanie na czarną energię wyraźnie spadło. Tylko w grudniu produkcja prądu z węgla kamiennego spadła o 14 proc., do 6,4 terawatogodzin (TWh), a z węgla brunatnego aż o 21 proc., do 3,2 TWh, w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 r. Wzrosły za to m.in. produkcja zielonej energii i import prądu. W sumie w grudniu zużycie energii spadło o niemal 3 proc., a krajowa produkcja skurczyła się aż o 8 proc., sięgając 13,8 TWh.

W skali całego roku statystyki też nie wypadają korzystnie dla elektrowni zasilanych czarnym paliwem. W 2019 r. siłownie opalane węglem kamiennym wytworzyły 78,2 TWh energii, czyli o 5 proc. mniej niż przed rokiem. O 14 proc., do 41,5 TWh, spadła natomiast produkcja z węgla brunatnego. A to wszystko przy niemal niezmienionym zapotrzebowaniu na prąd, sięgającym 169,4 TWh (-1 proc. r./r.).

Jednocześnie w minionym roku obserwowaliśmy wzrost produkcji m.in. w elektrowniach wiatrowych (o 19 proc., do 13,9 TWh) i gazowych (o 26 proc., do 12 TWh).

Według ekspertów w tym roku produkcja z odnawialnych źródeł nadal powinna rosnąć. – Bo przybywa mocy w systemie, zwłaszcza solarnych. Poza tym w tym roku będziemy już widzieć efekty uruchamiania farm wiatrowych, które wygrały wcześniejsze aukcje wspierające odnawialne źródła – wyjaśnia Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

– Sytuacja elektrowni węglowych będzie z kolei uzależniona od tego, jak ukształtuje się popyt na energię w naszym kraju. Początek roku pokazuje, że popyt pozostaje pod presją, m.in. z uwagi na spowolnienie w gospodarce i pogodę – dodaje Kliszcz.

Foto: GG Parkiet

Wciąż jednak to węgiel stanowi najważniejszą bazę w krajowym systemie – w grudniu z tego paliwa (kamiennego i brunatnego) wyprodukowaliśmy 70 proc. energii elektrycznej.

Taniej za granicą

W minionym roku dynamicznie rósł import energii elektrycznej. Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, sprowadziliśmy jej w sumie 11,5 TWh, czyli o 34 proc. więcej niż przed rokiem. Prąd najszerszym strumieniem płynął do nas ze Szwecji, Niemiec i z Czech. Jak sytuacja może wyglądać w tym roku?

– Przewiduję, że import energii elektrycznej będzie utrzymywał się na poziomie z ubiegłego roku. W 2019 r. operator zwiększył przepustowość na międzynarodowych połączeniach sieciowych, stąd mieliśmy wyraźny wzrost importu energii. W tym roku import powinien się utrzymać na podobnym poziomie, tym bardziej że ceny prądu w krajach ościennych zachęcają do zakupów – przekonuje Kliszcz.

Jak wynika z danych prezentowanych przez Polską Grupę Energetyczną, w III kwartale hurtowe ceny prądu w Polsce były najwyższe w tej części Europy. Stawki w Niemczech, Szwecji i w Czechach spadły wówczas o 25–30 proc. w porównaniu z III kw. 2018 r. Tymczasem energia w Polsce pozostawała na podobnym poziomie jak przed rokiem. To spowodowało, że zwiększyła się rozpiętość cen w połączeniach transgranicznych. Średnie ceny w Szwecji i Niemczech były niższe o 88 zł/MWh od średniej ceny w Polsce, a w Czechach prąd był tańszy o 75 zł/MW. Zmniejszające się stawki za granicą to efekt większego udziału odnawialnych źródeł energii u naszych sąsiadów. Wpływ miała też różnica w cenie węgla, który w Polsce obecnie jest droższy niż ten przypływający do europejskich portów z innych części świata.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy