Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.01.2021 05:00 Publikacja: 20.01.2021 05:00
Foto: materiały prasowe
Nowa oferta Mennicy Skarbowej skierowana jest do klientów indywidualnych, ale także firm. W skrytkach można przechowywać zarówno gotówkę, złoto, cenne monety, rodzinne precjoza, biżuterię, jak i papiery wartościowe, dokumenty czy dzieła sztuki. Docelowo w skarbcu – prowadzonym przez partnera Mennicy Skarbowej, spółkę Bezpieczny Skarbiec – ma zostać uruchomionych około 8 tys. skrytek różnej wielkości.
– Szacuje się, że co trzeci Szwed i co piąty Francuz posiada skrzynkę depozytową, a w taki sposób przechowuje swoje kosztowności 25 mln Amerykanów. Coraz więcej naszych klientów pyta o takie rozwiązanie, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie nowej usługi. Skrytki są umiejscowione w jednym z największych i najlepiej zabezpieczonych skarbców w Polsce, lepszy ma chyba tylko Narodowy Bank Polski. Dla spółki będzie to oczywiście nowe źródło przychodów, choć ważniejsze wydaje się, że w ten sposób możemy poszerzyć naszą grupę klientów zainteresowanych innymi usługami, w tym przede wszystkim zakupem złota inwestycyjnego – mówi Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy, przewidującą możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy na rok 2029 i - jeśli będzie to potrzebne - na 2030. Pozwoli ona na powstanie elektrowni gazowych. Chodzi szczególnie o projekty elektrowni gazowej w Kozienicach (Enea) i w Gdańsku (Energa/Orlen).
Spółki przetwarzające odpady widzą ogromny potencjał rozwoju, zwłaszcza że zazwyczaj nie brakuje im ani surowca, ani odpowiednich mocy. Wyzwaniem najczęściej są obowiązujące regulacje, nielegalne składowiska oraz rosnące koszty.
Koncern istotny spadek zysków zanotował w dwóch kluczowych biznesach obejmujących wydobycie ropy i gazu oraz działalność rafineryjno-petrochemiczną. Zarząd spółki narzeka na niepewność na rynku naftowym, która utrzyma się również w tym roku.
Dzień po odrzuceniu wniosku o koncesyjnego na rozpoznanie złóż węgla koksującego Dębieńsko przez zagranicznego inwestora, Jastrzębska Spółka Węglowa deklaruje „niezwłocznie” złoży wniosek koncesyjny na to złoże. Ma to być kwestia najbliższych dni.
Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Firma Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.
Koncern dąży do uproszczenia struktury grupy, redukcji kosztów oraz osiągnięcia synergii operacyjnych i finansowych. Dąży też do zwiększenia wydobycia oraz zasobów ropy i gazu.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
- Złoto lubi niespokojne czasy – mówi Adam Stroniawski, dyrektor zarządzający Mennicy Skarbowej w dzisiejszym programie.
Po intensywnym na rynku złota inwestycyjnego 2022 r., obecny rok przynosi ochłodzenie. W średnim i dłuższym terminie sytuacja ma być jednak lepsza.
Złoto inwestycyjne przyciąga coraz więcej Polaków, co pokazują szacunki dotyczące sprzedaży. Widać też większe zainteresowanie firm.
Ostatnie tygodnie są bardzo trudne dla notowań złota, głównie ze względu na politykę prowadzoną przez Fed. Przecena kruszcu może być kontynuowana.
Na korzyść firmy gra wysoki popyt na złoto wywołany m.in. rosnącą inflacją. Powoli jednak trendy na rynku zaczynają się zmieniać.
W przyszłym tygodniu okaże się, czy i jaką dywidendę wypłaci spółka handlująca złotem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas