W ocenie analityków biura presja na marże, utrata części przychodów eksportowych, ambitny program inwestycyjny czy konieczność finansowania zwiększonego kapitału obrotowego mogą w najbliższych latach wpływać negatywnie na możliwości utrzymania polityki dywidendowej na dotychczasowych poziomie. - Dlatego też bardzo ważny w kontekście wymagającego otoczenia gospodarczego jest silny bilans i stabilne przepływy operacyjne. W przypadku Aplisensa, i Sonela widoczne już pogorszenie koniunktury i w konsekwencji możliwe obniżenie zysków nie będzie wymagało weryfikacji planów rozwoju i wprowadzania drastycznych działań oszczędnościowych. Z kolei Apator może być zmuszony do wyboru między ograniczeniem wypłat do akcjonariuszy a zmniejszeniem wydatków na rozwój –wskazują.
Wyzwaniem dla producentów liczników pozostaje utrata przychodów z eksportowych z rynków wschodnich, co zdaniem analityków najmocniej odczuje Aplisens. - Jest też duże ryzyko odpisów na aktywa trwałe. Szanse widzimy we wzroście inwestycji w segmencie gazowym (rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie). Ultra konserwatywna polityka finansowa i bardzo silny bilans (wysoki cash netto) dają nadzieję na przejście „suchą stopą” przez zawirowania gospodarcze, kontynuowanie stabilnego rozwoju firmy i utrzymanie transferów do akcjonariuszy – uważają.
Sonel podobnie jak inni producenci z branży liczników odczuł wzrost kosztów produkcji oraz kłopoty z dostępnością komponentów, a w 2022 r. spółka zmierzy się też z wyzwaniami związanymi z realizacją kontraktów długoterminowych w energetyce (dostawy liczników). Jako mocną stronę spółki wskazują bezpieczny bilans (gotówka netto), wysoką marżowość core businessu oraz stabilne przepływy operacyjne. Spółka jest zdaniem analityków dobrze przygotowana na trudniejsze czasy.
W najmniej komfortowej sytuacji znajduje się Apator. - Spółka wciąż ma kłopoty z utrzymaniem wielkości sprzedaży, dużą konkurencją, rosnącymi kosztami komponentów i ich brakami (co wymaga wyższego zaangażowania kapitału obrotowego), przy ograniczonej możliwości przenoszenia wzrostu kosztów na odbiorców. Dodatkowo rosnące koszty obsługi coraz wyższego zadłużenia niwelują efekty prac na obroną marż – podkreślają analitycy.
Tekst jest skrótem raportu analitycznego wydanego w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Je Jego autorem jest Michał Sztabler. Pierwsze rozpowszechnianie raportu nastąpiło 6 czerwca br., o godz. 12.10.