Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.09.2017 12:06 Publikacja: 30.09.2017 11:15
Guo Wengui vel Miles Kwok, miliarder powiązany z chińskimi tajnymi służbami, który może być największym zagrożeniem dla ekipy prezydenta Xi Jinpinga.
Foto: Archiwum
To, czy administracji Trumpa uda się wypracować nowe, lepsze relacje gospodarcze z Chinami, zależy nie tylko od negocjacji w sprawach handlowych czy rozwiązania problemu Korei Północnej. Ważną kwestią jest również sprawa chińskiego miliardera Guo Wenguia, używającego też nazwiska Miles Kwok. Guo, główny akcjonariusz holdingów Beijing Zenith Holdings i Beijing Pangu Investment, człowiek z majątkiem ocenianym na 2,6–17 mld USD, przebywa od dwóch lat w Nowym Jorku i broni się przed działaniami pekińskiego rządu mającymi na celu sprowadzenie go z powrotem do Chin. Xi Jinping, prezydent ChRL, poruszył sprawę ekstradycji Guo podczas kwietniowego spotkania z prezydentem Trumpem. W kwietniu Interpol wysłał za nim tzw. czerwone ostrzeżenie, a na początku września Guo wystąpił o azyl w USA. Na razie wygląda na to, że amerykańskie służby nie będą chciały oddać tego miliardera chińskim władzom. Guo ma bowiem ogromną wiedzę o operacjach chińskiego wywiadu w USA oraz korupcji na szczytach władzy w Pekinie. W ostatnich miesiącach dozował tę wiedzę, ujawniając jej fragmenty na portalach społecznościowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas