Covid przyspieszył cyfryzację globalnej gospodarki. Niektórym branżom trudno było przestawić się na model pracy zdalnej. Audyt poradził sobie z tym całkiem dobrze, a pomogły mu realizowane już od kilku lat znaczące inwestycje w nowe technologie. Były niezbędne, bo biznes audytowanych firm jest coraz bardziej skomplikowany. Analiza sprawozdania finansowego dużej grupy kapitałowej, działającej na wielu rynkach, bez zaawansowanych narzędzi analitycznych byłaby karkołomnym zadaniem.
Bez narzędzi ani rusz
Innowacyjne narzędzia w audycie spotkamy już na każdym etapie badania sprawozdań. Specjalne platformy do kontaktu z klientami, aplikacje do podpisywania dokumentów, narzędzia do wizualizacji i prezentacji wyników badania sprawozdań finansowych – to tylko wycinek całego obrazu. Znaczna jego część jest niewidoczna.
Dobrze wykonany audyt wymaga przetworzenia dużej ilości danych. Dawniej tę żmudną i czasochłonną pracę musiał wykonać człowiek. Dziś robią to za niego nowoczesne narzędzia informatyczne, które są w stanie przetworzyć ogromne ilości danych z dużo większą szczegółowością. I co ważne, potrzebują na to niewiele czasu. W systemach IT coraz częściej zaszyte są algorytmy sztucznej inteligencji, oparte na uczeniu maszynowym. Rozwiązanie to umożliwia systemowi informatycznemu stopniowe „uczenie się" na podstawie dostępnych danych, znajdowanie zależności i wyciąganie z nich wniosków. W przypadku audytu mogą to być na przykład informacje o anomaliach: nietypowych transakcjach czy zniekształceniach danych finansowych. Człowiek, w natłoku danych, może takie informacje łatwo przeoczyć.
Na istotną kwestię uwagę zwraca Magdalena Ludwiczak, partner z Rödl & Partner, która mówi, że swoje działania audytorzy muszą dopasować do poziomu dojrzałości cyfrowej klientów.
– Idealnie byłoby, gdyby w każdej jednostce funkcjonował nowoczesny i dopasowany do jednostki system ERP. Wówczas badanie opierałoby się na analizie danych zorientowanych na wyeliminowanie ryzyk. Jednak nie zawsze tak jest – podkreśla Ludwiczak. W efekcie branża nadal w wielu przypadkach korzysta z tradycyjnej analizy zapisów na kontach.