PwC utrzymało pozycję lidera w głównym zestawieniu

Na podium zmieściła się cała wielka czwórka. Powody do zadowolenia mają także audytorzy średniej wielkości. Mimo pandemicznych zawirowań branża ma za sobą udany rok.

Aktualizacja: 25.04.2022 15:36 Publikacja: 25.04.2022 05:00

PwC utrzymało pozycję lidera w głównym zestawieniu

Foto: Adobestock

To już XXI edycja Rankingu Audytorów „Rzeczpospolitej". Liderzy z poprzednich zestawień potwierdzili mocną pozycję: już od czterech lat skład pierwszej dziesiątki się nie zmienia.

Grono laureatów

Zwycięzcy wyłonieni zostali na podstawie nadesłanych ankiet. W zeszłym roku ranking wygrało PwC. Teraz obroniło pozycję lidera. Piotr Wyszogrodzki, partner zarządzający działem audytu PwC Polska, podkreśla, że kluczowe dla branży jest znaczenie etyki w biznesie. – Występując w roli recenzentów raportów finansowych firm, własnym doświadczeniem, marką i wizerunkiem potwierdzamy ich jakość – podkreśla Wyszogrodzki.

Za PwC w tegorocznym rankingu uplasowały się z identyczną liczbą punktów EY oraz KPMG. W związku z podwójnym drugim miejscem na podium wskoczył też Deloitte Audyt.

Dobrze poradzili sobie również audytorzy średniej wielkości. Kolejne miejsca w tegorocznym zestawieniu przypadły firmom: BDO, Grant Thornton, PKF Consult, Mazars, UHY ECA, Grupa HLB oraz Moore Polska. Ta ostatnia odnotowała awans o kilka pozycji w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu. Podobnie jak CSWP czy RSM Poland.

Zyski to nie wszystko

Coraz większe znaczenie w globalnym biznesie mają aspekty ESG, czyli dotyczące troski o klimat, społeczeństwo i ład korporacyjny. Zwiększa się zapotrzebowanie na „zielonych audytorów". Dla branży to duże wyzwanie, ale też szansa na rozwój oferty w nowym, perspektywicznym obszarze.

Przeczytaj dodatek specjalny. Kliknij w okładkę, aby pobrać plik pdf:

Parkiet

Sami audytorzy również starają się prowadzić biznes w sposób zrównoważony. Jak co roku doceniamy tych, którzy aktywnie angażują się w działalność charytatywną. W tegorocznej edycji rankingu w kategorii prospołeczna firma audytorska wyróżnione zostały (w kolejności alfabetycznej): Biuro Rachunkowo-Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Deloitte Audyt, EY Polska, Grupa HLB, UHY ECA, KKA Buchalteria, KPMG, Nexia Pro Audit oraz PwC. Audytorzy angażują się w działalność prospołeczną na rozmaite sposoby: przeprowadzają badania pro bono, wspierają konkretne organizacje, a większe firmy prowadzą fundacje.

Kuźnia kadr

Podmioty, które uwzględniono w tegorocznym rankingu, zatrudniają w sumie 15,5 tys. osób, w tym niemal 5 tys. w działach audytu. Rok temu było to odpowiednio: 13,5 tys. oraz ponad 4,7 tys. Zatrudnienie w branży z roku na rok rośnie, ale liczba biegłych rewidentów spada.

– W ostatnich latach zaobserwować możemy odpływ osób chętnych do podejmowania pracy w firmach audytorskich, dotyczy to zarówno osób chcących uprawiać ten zawód, a będących na początku swojej kariery, ale również i tych z większym doświadczeniem, w tym samych biegłych rewidentów – podkreśla Paweł Mróz, partner w firmie UHY ECA. Dodaje, że wysokie wymagania stawiane osobom chcącym zostać biegłym rewidentem (kilkuletnia ścieżka zdobywania uprawnień) z jednej strony zwiększają szanse, że taka osoba będzie dobrze przygotowana do świadczenia wysokiej jakości usług, z drugiej zaś strony powodują, że znaczna część osób wybiera jednak inną, może trochę mniej wymagającą ścieżkę zawodową.

Parkiet

Parkiet

KOMENTARZ PARTNERA

Do podejmowania trafnych decyzji ekonomicznych niezbędny jest rzetelny audyt

PIOTR WYSZOGRODZKI partner zarządzający działem audytu, PwC Polska

Wśród fundamentów dobrego funkcjonowania rynku obrotu instrumentami finansowymi należy wymienić przede wszystkim transparentność oraz równe prawa dla wszystkich uczestników rynku publicznego, ponieważ informacje przez nich publikowane stanowią podstawę, na bazie której inwestorzy nie tylko oceniają sytuację finansową poszczególnych przedsiębiorstw, ale także oceniają szanse na potencjalny rozwój. Dlatego realizowanie zobowiązań informacyjnych ciążących na podmiotach, zwłaszcza publicznych, jest tak istotne.

Oczywiście nie możemy mówić o wywiązywaniu się z obowiązków informacyjnych przez firmy notowane na giełdzie papierów wartościowych bez przeprowadzenia rzetelnego audytu. To właśnie audytorzy potwierdzają rzetelność i poprawność całego procesu raportowania. Nasz profesjonalizm i wykonywanie rewizji finansowej na bazie firmowych dokumentów źródłowych oraz coraz większych zbiorów danych cyfrowych, pozostawanie w stałym kontakcie ze spółką i współpraca z komitetem audytu powodują, że wyniki naszej pracy są kluczowe zarówno dla inwestorów, jak i dla giełdy, banków, agencji ratingowych, analityków biznesowych czy też innych, szeroko rozumianych interesariuszy rynku.

Warto podkreślić, że zapewnienie inwestorom równego dostępu do rzetelnych, zrozumiałych i transparentnych informacji dotyczących, czy to wyemitowanych instrumentów finansowych, czy też samego emitenta to kluczowy element funkcjonowania rynku kapitałowego. Do podejmowania trafnych decyzji ekonomicznych niezbędny jest rzetelny audyt, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się warunkach gospodarczych.

Tym bardziej że rzeczywistość wymusza postępującą cyfryzację i transformację zawodu audytora. Dostęp do olbrzymiej ilości danych wspólnie z ich adaptacją w czasie rzeczywistym prowadzi do wprowadzania postępującej automatyzacji, także po stronie audytowanych przedsiębiorstw.

Klientom zależy na uzyskaniu lepszej informacji i wglądu w potencjalne, przyszłe czynniki ryzyka, na które dana firma jest lub może być narażona. Tzw. real-time audit, ze zwiększoną rolą audytora i z poszerzonym zakresem badania sprawozdania finansowego o informacje na temat przyszłych perspektyw przedsiębiorstwa i głównych zagrożeń, które przed nim stoją, wydatnie przyczyni się do poprawy jakości informacji poszukiwanych przez inwestorów giełdowych. A razem z usprawnieniem kompetencyjnym i organizacyjnym rad nadzorczych oraz komitetów audytu przełoży się na poprawę zaufania do całej branży.

Ranking audytorów
PwC dzierży pałeczkę lidera na giełdzie
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Ranking audytorów
Zmiany w prawie, pandemia, wojna – wyzwań przybywa
Ranking audytorów
Biegły rewident i władze firm. Teoria a praktyka
Ranking audytorów
Biegły rewident musi być ostrożny
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Ranking audytorów
Technologie kreują miejsca pracy
Ranking audytorów
Wschodzące gwiazdy audytu