PPK w I kwartale również ze stratami. Nie są takie idealne

Konstrukcja planów kapitałowych wcale nie jest taka idealna.

Aktualizacja: 20.04.2022 21:17 Publikacja: 20.04.2022 21:00

PPK w I kwartale również ze stratami. Nie są takie idealne

Foto: Shutterstock

Pierwsze trzy miesiące roku dały w kość zarówno uczestnikom funduszy obligacji, jak i akcji. Również fundusze pracowniczych planów kapitałowych (PPK) poniosły w tym okresie straty, jednak dość skromne. Zdołały zachować część zysków z zeszłego roku i w szerszym horyzoncie są nadal na plusie.

7 proc.

nawet tyle może wynieść stopa referencyjna NBP w tym roku.

„Wyniki funduszy zdefiniowanej daty (FZD) są wciąż na plusie, ale mocno biją w nie rosnące stopy procentowe i zniżkujące akcje. Wysoka inflacja jest również dużym ciężarem – trudno jest zarządzającym pokonać ją przy tak wysokich negatywnych realnych stopach procentowych" – czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Emerytalnego. Fundusze PPK, w zależności od daty docelowej (i ryzyka), przyniosły w I kwartale straty średnio od 4,9 proc. (z najmniejszym udziałem akcji) do 5,9 proc. (z największym udziałem akcji). Jednocześnie fundusze z większym udziałem akcji zachowują się lepiej w szerszym, dwunastomiesięcznym okresie, w którym były w stanie zachować średnio ponad 4-proc. zyski. Tymczasem FZD przypisane najstarszym pracownikom są średnio pod kreską po 12 miesiącach.

1,19 proc.

wynosiło w lutym średnie oprocentowanie depozytów.

Jak przypominają eksperci, składnikami aktywów FZD są głównie obligacje krajowe (skarbowe i korporacyjne) oraz akcje krajowe i zagraniczne i to ich zachowanie wpływa w głównej mierze na wynik inwestycyjny. „I kwartał 2022 r. był nawet gorszy od poprzedniego kwartału. Inflacja dalej przyspiesza na skutek wojny wszczętej przez Rosję" – czytamy. Roczny poziom inflacji w Polsce wynosi już 11 proc., a RPP kontynuuje podwyżki stóp, które są obecnie na poziomie 4,5 proc. Zapewne nie jest to ich poziom ostateczny w tym cyklu podwyżek – podano w raporcie. Co więcej, polskie obligacje skarbowe po raz piąty z rzędu przyniosły właścicielom straty w okresie kwartału. „Choć spadek nie był tak duży jak poprzednio (indeks TBSP spadł o 4,9 proc.), to i tak odbił się mocno na wynikach FZD, zwłaszcza tych o najmniejszym ryzyku. Dobrą stroną całej sytuacji jest to, że wysokie rentowności obligacji zaczną się niedługo przekładać na zyski. Polskie akcje były w minionym kwartale najsłabszym z trzech komponentów, które są głównymi składowymi funduszy PPK" – podano w analizie.

Na koniec I kwartału pod zarządzeniem PPK było ponad 8,75 mld zł.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł