Stop loss: 68, cel: 50.
WIG20
Przykład z 2015 r. może sugerować, że to dopiero początek trendu spadkowego, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że w krótkim terminie potencjał spadkowy wyczerpał się, a kwiecień może przynieść wzrostowe odbicie.
Daniel Kostecki, analityk
AUD/USD
Koniec carry trade, czyli kupna waluty wyżej oprocentowanej za niżej oprocentowaną, może powodować dalszą wyprzedaż AUD. Pojawia się też napięcie związane z wojną handlową i spowolnieniem gospodarczym, co zmniejszy popyt na surowce wydobywane m.in. w Australii.
Ropa
Notowania ropy typu WTI ustanowiły silny opór w postaci formacji podwójnego szczytu. Dodatkowo ostatnio wyrównany przez cenę i obroniony szczyt nie spotkał się z dużym zainteresowaniem kupujących. Stąd możliwa dystrybucja na ropie i spadki.
Nasdaq 100
Po dwóch falach przeceny na indeksie pojawił się interesujący układ techniczny (dwie fale spadkowe mają taką samą długość). Na jego podstawie oraz na podstawie możliwego przereagowania rynku możliwy jest dalszy wzrost.
Kamil Maliszewski, DM mBanku
EUR/NOK
Jeden słabszy odczyt o sprzedaży detalicznej w Norwegii wystarczył do mocnej zniżki korony. Perspektywy polityki monetarnej wskazują jednak na pozycję krótką, gdyż podwyżki stóp w Norwegii mogą być już w II połowie roku, a inflacja w strefie euro rozczarowuje. Cel: 9.30.
Soja
Utrzymujemy w portfelu pozycję krótką na soi, która może być jednym z głównych przegranych wojen handlowych pomiędzy USA oraz Chinami. Negatywne szacunki podaży się nie potwierdziły i w tej sytuacji spodziewamy się powrotu do 10,00 USD za buszel. Cel: 10,00.
VIX S&P 500
I kwartał przyniósł dużą zmienność na rynkach akcji, co spowodowało trwały wzrost indeksu. Spodziewamy się jednak, że sezon wyników z USA przyniesie uspokojenie, a napięcia związane z wojną handlową nie będą eskalować. Cel: 17,5.
Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank
CHF/SEK
Zakładam, że słabość szwedzkiej waluty jest już za nami, natomiast frank szwajcarski ma moim zdaniem jeszcze potencjał do osłabiania się.
Kawa
Niskie poziomy cenowe wraz z bliskością istotnych wsparć oferują dobrą relacje potencjalnej nagrody do ryzyka.
VIX S&P 500
Dużo wydarzyło się w ostatnich tygodniach, co zwiększało zmienność na rynkach. Zakładam, że kwiecień będzie nieco spokojniejszy, co powinno sprzyjać spadkowi indeksu zmienności. Cel: 14,5.
Marek Rogalski, DM BOŚ
USD/ZAR
Zwyżki randa miały w ostatnich miesiącach kontekst typowo polityczny – oczekiwania na pozytywne zmiany w gospodarce dzięki nowym władzom. Wycena zaszła za daleko, a tymczasem nastroje na rynkach EM stają się coraz bardziej napięte. Wejście: 11,45, stop loss: 10,6.
Kakao
Na kakao przez ostatnich kilka tygodni trwał rajd wzrostowy, który doprowadził do przegrzania. Stronie popytowej przestały też sprzyjać fundamenty, bo poprawiła się pogoda na terenach uprawy kakao w Afryce Zachodniej. Wejście: 2600, stop loss: 2700, cel: 2360 USD/t.
DAX
Ostatnie tygodnie pokazały, że każdą korektę wzrostową wykorzystywano do powiększania prospadkowej pozycji na DAX. Nadal utrzymuje się krótkoterminowy negatywny stosunek do tego rynku. Wejście: 12 606, stop loss: 13 340, cel: 11 080.
Daniel Schittek, X-Trade Brokers DM
EUR/CAD
Po większej fali osłabienia dolara kanadyjskiego istnieje obecnie szansa na jego wzrostowe odreagowanie. W lutym inflacja w Kanadzie przyspieszyła powyżej celu, wywierając presję na Bank Kanady. Dodatkowo ustaje ryzyko związane z umową handlową NAFTA.
Ropa WTI
Rosnąca produkcja ropy w USA, spadające w wolniejszym tempie zapasy czy też silniejszy dolar to czynniki, które mogą w tym miesiącu spotęgować przecenę na rynku ropy. Po dwukrotnym odbiciu ceny od 66,50 dolara możliwy jest spadek do okolic 59 dolarów.
DAX30
Wraz z nadejściem wiosny rynki akcji mają sporą szansę na powrót hossy. W kwietniu nie ma zbyt wielu wydarzeń mogących wesprzeć euro, dlatego jego ewentualna słabość powinna szczególnie atrakcyjnymi czynić europejskie rynki akcji.
Bartosz Sawicki, TMS Brokers
AUD/CAD
Rynki zdominowane są przez temat wojen walutowych. Skoncentrowanie się Białego Domu na relacjach z Chinami i spadki cen metali przemysłowych bodą w AUD. Ulgę po rozładowaniu napięć wokół porozumienia NAFTA powinien odczuwać CAD.
Cukier
Kurs cukru w tym roku spadł już około 20 proc. i jest na długoterminowym dnie. Ostatnia odsłona zniżek oderwała notowania od fundamentów. Przy wysokich cenach ropy należy oczekiwać, że wysoki odsetek brazylijskich zbiorów trzciny cukrowej trafi do produkcji etanolu.
MICEX
Nasilenie napięć na rynkach bazowych i wzrost zmienności powinny wywołać trwalsze schłodzenie nastawienia względem rynków wschodzących. Rosyjski rynek akcji będzie podatny na spadki także w obliczu wyczerpanego potencjału zwyżek ropy.
Mateusz Groszek, Admiral Markets
EUR/USD
Ostatnie zwyżki euro oraz słabość dolara amerykańskiego nie są poparte analizą fundamentalną. Oprócz tego fundusze lewarowane posiadają w swoim portfelu zbyt dużą ilość pozycji długich. Ich zamykanie powinno doprowadzić do mocniejszej korekty kursu.
Gaz ziemny
W poprzednim miesiącu gaz okazał się po raz kolejny jednym z gorzej zachowujących się surowców. Ostatnia wyprzedaż nie jest potwierdzona przez pozostałe surowce energetyczne. Scenariusz wzrostowy wspiera również analiza techniczna oraz sezonowość. Cel: 3.
VIX S&P 500
Obecna hossa na rynku amerykańskim powinna być kontynuowana. Na rynku kapitałowym nie mamy problemu z płynnością, dlatego w nadchodzących tygodniach zmienność na rynku powinna się ustabilizować na niższym poziomie. Cel: 14.
Pytania do... Mateusza Groszka, analityka Admiral Markets
Jakie są argumenty za uspokojeniem na rynkach?
Głównym argumentem przemawiającym za spadkiem zmienności na rynkach akcji jest hossa, która jeszcze się nie zakończyła. Warto zauważyć, że od początku roku indeks S&P 500 stracił na wartości jedynie 1 proc., co nie jest niczym nadzwyczajnym. Oprócz tego na rynek zawitał zbyt duży pesymizm, co zawsze zwiastowało mocniejsze odbicie cen akcji. Mimo że analiza fundamentalna wskazuje na przewartościowanie, to obecny rynek byka prawdopodobnie będzie kontynuowany przez następne dwa–trzy kwartały. Dopiero wtedy, kiedy zabraknie zaufania oraz płynności w sektorze międzybankowym, możemy się spodziewać bessy. Oprócz tego statystycznie przez trzy ostatnie rynki byka zdarzały się korekty dwu–trzymiesięczne, po czym wracaliśmy do trendu wzrostowego.
Czy wzrost ma szansę powrócić również na GPW?
Przy analizie polskiego rynku kapitałowego warto spojrzeć na zachowanie się szerokiego indeksu państw rozwijających się. Od początku roku MSCI Emerging Markets stracił na wartości niecałe 0,25 proc., natomiast WIG20 ponad 8 proc. Po raz kolejny możemy zaobserwować bardzo dużą dywergencję, gdzie szeroki indeks emerging markets radzi sobie o wiele lepiej od WIG20. Podobną sytuację mieliśmy pod koniec 2016 r., gdy MSCI EM notował wzrost, a polski indeks znajdował się w konsolidacji. Cała dywergencja została zniwelowana w 2017 r. Tym razem może być podobnie, dlatego obecną wyprzedaż na polskim rynku kapitałowym możemy uznać jedynie za korektę trendu wzrostowego. Oprócz tego polski rynek należy zaliczyć do jednego z najtańszych na świecie. Wskaźnik P/E dla WIG20 znajduje się poniżej 13, natomiast dla MSCI EM nieco ponad 16. Z kolei gdy spojrzymy na Stany Zjednoczone, to wskaźnik ten wynosi ponad 24. Nie należy oczekiwać, że dywergencja pomiędzy EM a DM (developed markets) zostanie do końca zniwelowana, ale powinna zostać zmniejszona, dlatego hossa na GPW prawdopodobnie się utrzyma.
Jak wojna handlowa może wpłynąć na notowania głównych walut?
Na dzień dzisiejszy rynek walutowy przyjmuje ze spokojem możliwą wojnę handlową USA–Chiny. Aczkolwiek w dłuższym terminie nakładanie kolejnych ceł na produkty importowane z Chin nie odbędzie się bez odwetu. Wojna handlowa między światowymi gospodarkami może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Spowolnienie gospodarcze negatywnie odbiłoby się na dolarze amerykańskim, co doprowadziłoby do jego deprecjacji. Natomiast słabszy dolar amerykański przełoży się na większy eksport amerykańskich produktów i zmniejszenie importu, co pomoże zasypać olbrzymi deficyt amerykańskiej gospodarki.