Mniejsze spółki zyskują w oczach typujących

W zakończonym miesiącu koniunktura na warszawskiej giełdzie sprzyjała zarabianiu, co przełożyło się na efektowne, nawet dwucyfrowe zyski portfeli. Czy typy na luty pozwolą utrzymać dobrą passę?

Publikacja: 02.02.2023 21:00

Mniejsze spółki zyskują w oczach typujących

Foto: Adobestock

Przed miesiącem wystartowała jedenasta już edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu”. Do rywalizacji w 2023 roku przystąpiło siedem domów maklerskich. Ich zadaniem jest typowanie spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią ich portfelom jak najlepszą stopę zwrotu. Po pierwszym miesiącu eksperci biorący udział w rywalizacji mogą mieć powody do zadowolenia, rozpoczynając 2023 rok efektownymi stopami zwrotu. To w dużej mierze zasługa mniejszych spółek, które w ostatnich tygodniach pozytywnie wyróżniały się na tle rynku. Dało się jednak zauważyć zmianę nastawienia inwestorów, którzy coraz łaskawszym okiem spoglądali na akcje giełdowych „maluchów”, pozwalając wielu z nich wypracować efektowne stopy zwrotu. Równocześnie nieco w tyle zostały największe spółki, które w drugiej połowie stycznia weszły w korektę.

Spółki na luty

Wytypowane przed miesiącem spółki w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w lutym do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Ich miejsce zajęły nowe, tańsze i w ocenie samych typujących bardziej obiecujące walory. Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć wśród typujących spadek zaufania do największych spółek. Widać, że po noworocznej fali zwyżek wielu małych spółek i słabszym zachowaniu przedstawicielu indeksu WIG20 niektórzy z nich zmienili taktykę, zwiększając zaangażowanie w akcje mniejszych firm. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich tuzów, jak PKN Orlen czy CD Projekt, ale równocześnie szerokim łukiem omijając takie sektory, jak banki, gdzie jednym z istotnych ryzyk, które wypłynęło w ostatnich tygodniach, jest perspektywa wydłużenia wakacji kredytowych, co oznaczałoby dla sektora dodatkowe, istotne koszty. Dlatego eksperci swojej szansy szukają na szerokim rynku akcji, który prezentuje się atrakcyjniej niż segment dużych firm. W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za IV kwartał i cały 2022 rok (zdecydowana większość spółek jest przed ich publikacją). Mimo coraz bardziej wymagającego otoczenia, nie brakuje spółek, które mogą się pochwalić rosnącymi biznesami, notując efektowną poprawę wyników finansowych, i to głównie wśród nich eksperci szukali okazji. Dlatego wśród zgłoszonych propozycji na luty nie mogło zabraknąć miejsca dla takich spółek, jak Ailleron, Arctic Paper, CD Projekt Mostostal Zabrze, PKP Cargo czy Torpol.

Branże na celowniku

Jedną z mocniej preferowanych branż nadal są producenci i dystrybutorzy gier wideo. Przemawiają za nimi dość niskie wyceny będące efektem przeceny z lat 2021–2022, która m.in. spowodowała wzrost zainteresowania przejęciami w tej branży. W tym roku szykuje się kilka ciekawych premier i dodatków do tytułów już będących na rynku. Z uwagi na dużą zmienność wyników finansowych w tej branży typujący podchodzą selektywnie do spółek. W perspektywie lutego zwiększyli swoje zaangażowanie w walory CD Projektu, który według oczekiwań analityków ma za sobą bardzo udany pod względem wyników IV kwartał 2022 r. wspieranych przede wszystkim bardzo dobrą sprzedażą gry „Cyberpunk 2077”.

W gronie faworytów na luty znalazły się także spółki budowlane. W tym gronie nie brakuje firm odpornych na rynkowe zawirowania, w których wynikach nie widać oznak spowolnienia. Szczególnie poszukiwane są spółki ze stabilną sytuacją gotówkową, realizujące rentowne kontrakty i mogące pochwalić się dużym portfelem zleceń. Do nich można zaliczyć specjalizującą się w budowie linii kolejowych grupę Torpol, której akcje zanim weszły w styczniową korektę, cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów, co wyniosło jego notowania na nowe rekordowe poziomy.

– Wykorzystujemy ostatni spadek kursu do dodania do portfela, oczekujemy bardzo dobrych wyników w IV kwartale z uwagi na kończenie dużych kontraktów, wsparciem dla notowań mogą być zarówno nadchodzące inwestycje infrastrukturalne (KPO, CPK), jak i potencjalne spekulacje odnośnie do zmian w akcjonariacie – tak argumentują swój wybór analitycy BM BNP Paribas Bank Polska.

Swoich zwolenników mają też akcje Mostostalu Zabrze, których zwyżki w ostatnich miesiącach wyraźnie przyspieszyły, wspierane m.in. solidnymi wynikami finansowymi i obiecującymi perspektywami na 2023 rok.

– Jest to jedna z najtańszych spółek budowlanych notowanych na warszawskiej giełdzie. Liczymy na mocne wyniki w kolejnych okresach. Zwracamy też uwagę na mocny bilans oraz zakupy akcji przez głównego akcjonariusza – podkreślają eksperci DM BDM.

Na celowniku znalazły się również wybrane spółki przemysłowe. Branża ta jest najbardziej zróżnicowana, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia selekcja. Prognozy na 2023 r. dla części spółek są słabsze, ale są też takie, które skorzystały na zamykaniu działalności przez dotychczasowych rywali i zwiększające udziały w rynku. Jedną z nich jest Alumetal, na którego w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów.

Producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego ma za sobą bardzo udany 2022 rok, czego potwierdzeniem są rekordowe przychody i zyski. Odbudowa popytu w europejskiej branży motoryzacyjnej oznacza zwiększone zapotrzebowanie klientów i sprawia, że wytwórca aluminium z odzysku nie ma problemów z pozyskiwaniem nowych zamówień. Dlatego zarząd Alumetalu z optymizmem patrzy na 2023 rok, widząc przestrzeń do kontynuacji wzrostu wolumenu sprzedaży.

Wśród zgłoszonych propozycji na luty pojawił się także Arctic Paper, który ma za sobą bardzo udany rok. Przyniósł papierniczej grupie rekordowe wyniki dzięki korzystnej koniunkturze na rynkach papieru i celulozy. Mimo mniej korzystnego obecnego otocznie zarząd spółki nie spodziewa się załamania w tegorocznych wynikach.

– Budujące informacje ze spółki na temat IV kwartału oraz perspektyw na 2023 rok pozwalają na kontynuację wzrostu jej wartości – argumentują analitycy BM Banku Millennium.

Efektowne stopy zwrotu

Stopa zwrotu uzyskana w styczniu przez brokerów była wyraźnie lepsza od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu zwyżkował prawie o 6,7 proc.). Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli w zakończonym miesiącu była ponad 10,3 proc. na plusie.

W styczniu bezkonkurencyjny okazał się portfel zarządzany przez analityków BM Banku BPS, którzy pokazali, że w tej edycji portfeli mogą się liczyć w walce o czołowe lokaty (w 2022 r. zajęli dopiero piąte miejsce). Ich styczniowe inwestycje przyniosły ponad 19-proc. stopę zwrotu, zostawiając wyraźnie w tyle DM XTB, którego analitycy mogą się pochwalić wynikiem wynoszącym 11,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM BDM, zwiększając w pierwszym miesiącu rywalizacji stan portfela o 10,8 proc. Pozostali uczestnicy musieli zadowolić się jednocyfrowymi zyskami, ale prawie wszystkie portfele mogą się pochwalić lepszym wynikiem niż rynek.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Astarta, BioMaxima | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Mostostal Zabrze | Jedna z najtańszych spółek budowlanych na GPW. Liczymy na mocne wyniki w kolejnych okresach. Zwracamy też uwagę na mocny bilans oraz zakupy akcji przez głównego akcjonariusza.

Tauron | Liczymy na stopniową poprawę nastawienia rynku do walorów spółki. Podoba nam się docelowa koncentracja na dystrybucji oraz budowa wartości w oparciu o aktywa OZE.

Foto: GG Parkiet

Bank wycofał się z dalszej rywalizacji w związku z decyzją o zakończeniu działalności biura maklerskiego.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Photon Energy | Korekta cen surowców energetycznych i kontraktów na energię elektryczną może się przełożyć w krótkim terminie na realizację zysków przez inwestorów.

Ten Square Games | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

Asbis | Wykorzystujemy ostatni spadek kursu do dodania do portfela, o ile wyniki za IV kwartał 2022 r. mogą być oceniane jako neutralne, o tyle od I kwartału br. oczekujemy już ich znacznej poprawy (efekt niskiej bazy plus rozwój nowych segmentów).

Torpol | Wykorzystujemy ostatni spadek kursu do dodania do portfela, oczekujemy bardzo dobrych wyników za IV kwartał 2022 r. z uwagi na kończenie dużych kontraktów. Wsparciem dla notowań mogą być zarówno nadchodzące inwestycje infrastrukturalne (KPO, CPK), jak i potencjalne spekulacje odnośnie do zmian w akcjonariacie.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Enter Air, Synektik | Realizacja zysków.

Kernel, Pure Biologics | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

Ailleron | Bardzo dobre wyniki, globalne produkty uniezależniające w znacznym stopniu od krajowej koniunktury, kolejne akwizycje.

Alumetal | Bardzo dobre wyniki wstępne za IV kwartał 2022 r. i dobre perspektywy na bieżący rok.

Arctic Paper | Budujące informacje ze spółki na temat IV kwartału oraz perspektyw na 2023 r. pozwalają na kontynuację wzrostu jej wartości.

Medicalgorithmics | Czas na kontynuację dyskontowania przejęcia przez Biofund Capital Management i dokapitalizowania, czego pierwsza faza miała miejsce w październiku.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

CCC | Słabe zachowanie popytu.

JSW | Realizacja zysków w związku z zagrożeniem możliwej eskalacji oczekiwań na podwyżki płac.

Monnari | Brak impulsów do kontynuacji ruchu wzrostowego.

Wchodzą do portfela:

Brand24 | Oczekiwana pozytywna reakcja rynku na wyniki.

Miraculum | Za spółką przemawiają: systematyczna poprawa wyników finansowych, tendencja przechodzenia klientów w kierunku marek popularnych oraz rosnący udział eksportu w przychodach.

PKP Cargo | Zatwierdzona rewizja strategii. Początek dyskontowania spodziewanych przez nas bardzo dobrych wyników za IV kwartał 2022 r.

Protektor | Wzrost wydatków na obronność szansą na nowe kontakty.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

CCC, Grupa Azoty, Mo-BRUK, Neuca, Toya | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

AmRest | Dostrzegamy szansę na zmianę nastawienia rynku do spółki.

Bogdanka | Spółka stoi przed szansą wypracowania rekordowych wyników w 2023 r.

CD Projekt | Liczymy na jeden z najlepszych kwartałów pod względem wyników i poprawę nastrojów wokół spółki.

Ferro | Niski wskaźnik C/Z’23 = 7,6x. Potencjalny beneficjent lepszego nastawienia rynku do małych spółek.

Huuuge | Atrakcyjny wskaźnik C/Z’23 = 11,6x i zmiana nastawienia inwestorów do spółki.

JSW | Bardzo niski wskaźnik C/Z’23 = 2,4x.

Foto: GG Parkiet

Wypadają z portfela:

PKO BP | Niekorzystne otoczenie rynkowe w postaci niepewności związanej ze szczegółami przedłużenia projektu wakacji kredytowych oraz przedstawienie opinii rzecznika generalnego TSUE 16 lutego.

Wchodzą do portfela:

Votum | Sprzyjające otoczenie długoterminowe dotyczące rozwiązania kwestii kredytów frankowych.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. jim

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji