Warszawska giełda z szansami na spore zwyżki

Ożywienie gospodarcze i powrót GPW na radary zagranicznych inwestorów powinny sprzyjać naszemu rynkowi – mówi Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium.

Publikacja: 08.01.2024 21:00

Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium

Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium

Foto: fot. mat. prasowe

Rok 2023 był dla globalnych rynków akcji bardzo udany. Czy po tak mocnej fali wzrostowej w najbliższych miesiącach są duże szanse na kontynuację zwyżek indeksów, czy raczej należy spodziewać się korekty?

W 2024 r. weszliśmy z dużymi obawami o największe gospodarki światowe, niskimi wartościami najważniejszych wskaźników aktywności gospodarczej i utrzymywanymi wysokimi stopami procentowymi. Jest natomiast jedna informacja pozytywna, za to przyćmiewająca te złe.

Jaka?

Że prawdopodobnie gorzej już pod względem aktywności gospodarczej nie będzie. Wspomniane niskie wartości wskaźników, jak na przykład PMI, wykazują symptomy odbicia. Z kolei o podwyżkach stóp procentowych raczej się nie wspomina, a wręcz trwa odliczanie do obniżek. Ogółem realizuje się w skali świata scenariusz tzw. miękkiego lądowania.

Jednocześnie u nas zapowiada się silna konsumpcja za sprawą wzrostu transferów, w tym płac w strefie budżetowej, a nasz krajowy rynek akcji po październikowych zmianach ma szansę powrotu na celowniki inwestorów zagranicznych.

Biorąc to wszystko pod uwagę, może to na koniec roku ulokować warszawską giełdę wśród najlepszych rynków pod względem stopy zwrotu.

Jak zapowiada się ten rok na naszym rynku pod względem transferów gotówki do akcjonariuszy? Czy inwestorzy mogą liczyć na solidne dywidendy od spółek z GPW?

Na giełdzie, mimo dotychczas słabych danych makroekonomicznych, około połowy spółek zaraportowało dobre bądź bardzo dobre wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 r. Jeśli chodzi o dywidendy, to historia wskazuje, że w skali całego rynku liczba spółek je płacących i ich średnia wartość w przeliczeniu na akcję nie zmienia się istotnie. Raczej występuje „falowanie” skorelowane z kondycją gospodarki. Skoro jest duża szansa na poprawę w tej sferze, to dotyczyć to będzie również dywidend.

Czytaj więcej

Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają w I kwartale?
Portfel dywidendowy
Dwadzieścia jeden rozpędzonych rumaków na ostatni kwartał 2024 r.
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel dywidendowy
Sporo zagrożeń dla akcji w końcówce roku
Portfel dywidendowy
22 dywidendowe rumaki do portfela na trzeci kwartał
Portfel dywidendowy
Hossa na warszawskiej giełdzie może być kontynuowana
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel dywidendowy
Perspektywy dla akcji są pozytywne
Portfel dywidendowy
Portfel dywidendowy kwiecień 2024 r.: 22 dywidendowe tuzy do portfela na obecny kwartał