Co cła tak naprawdę oznaczają dla globalnej gospodarki?
Czy cła uderzą też w Stany Zjednoczone?
Czy trzeb się spodziewać kolejnych ceł w wykonaniu Donalda Trumpa?
Reakcje rynkowe na cła. Adekwatne do sytuacji czy przesadzone?
Aktualizacja: 03.02.2025 13:41 Publikacja: 03.02.2025 11:29
Mariusz Adamiak, dyrektor, Biuro Strategii Rynkowych, PKO BP
Foto: parkiet.tv
Co cła tak naprawdę oznaczają dla globalnej gospodarki?
Czy cła uderzą też w Stany Zjednoczone?
Czy trzeb się spodziewać kolejnych ceł w wykonaniu Donalda Trumpa?
Reakcje rynkowe na cła. Adekwatne do sytuacji czy przesadzone?
Co musi się stać, aby rynkowy optymizm powrócił?
Czy inwestorzy muszą być gotowi na rynkowe zaskoczenia w kolejnych miesiącach?
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
W piątek, po publikacji wstępnych wyników za IV kwartał, akcje XTB mocno traciły na wartości na GPW. Jak osiągnięte rezultaty ocenia sama spółka? Czego można się po niej spodziewać w tym roku? O tym w drugiej części poniedziałkowego programu Prosto z Parkietu. Start o godz. 12.20. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Omar Arnaout, prezes XTB. Zapytamy
Gdańskie Inpro w 2024 r. zanotowało 30-proc. spadek sprzedaży mieszkań względem rekordowego 2023 r. Co czeka rynek w tym roku? Czy program rządowy jest potrzebny? Dlaczego Inpro nie waha się publikować na stronie internetowej cen mieszkań? Jakich marż i jakiej dywidendy mogą spodziewać się akcjonariusze?
IPO Diagnostyki wchodzi w decydującą fazę. Czy firma przekona do siebie inwestorów? Czym chce to zrobić? Będziemy na ten temat rozmawiać w środę w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicz będzie Jakub Swadźba, prezes Diagnostyki. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy też:
Czy na giełdach będzie panowała hossa czy też bessa? A może to jest czas na kupowanie obligacji? Czy złoty może wciąż imponować siłą? Jakie ETF – y wybrać do portfela? Czy opłaca się jeszcze inwestować w złoto lub bitcoina? Co nas czeka w polityce i jak będzie radziła sobie polska i globalna gospodarka? Do studia otwartego na rozmowy o tym co może wydarzyć się w tym roku zaprosili Cezary Szymanek i Przemysław Tychmanowicz
Bitcoin spada poniżej 100 tys. dolarów, czym wytrącił z równowagi amerykańskich inwestorów, tym bardziej, że nie jest to przypadek, a odpowiedź rynku na rewelacyjne wieści z Chin, gdy model sztucznej inteligencji chińskiej firmy DeepSeek zagroził amerykańskiej dominacji w dziedzinie AI. Spadają notowania amerykańskich firm technologicznych, a także właśnie Bitcoina. Co się dzieje na rynku kryptowalut, wyjaśnia w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu” Eryk Szmyd, analityk XTB.
Już we wtorek 28.01 na stronach parkiet.com i rp.pl, specjalny program na żywo: Taki będzie 2025 r. Prognozy „Parkietu”. Z ekspertami poszukamy odpowiedzi na najważniejsze polityczne, gospodarcze, rynkowe i finansowe pytania. Zapraszamy od godz. 12.00
Na froncie wojny handlowej z początkiem lutego pojawiły się nowe ofensywne działania. Jak zapowiadał Trump, tak zrobił i nałożył nowe taryfy na Kanadę oraz Meksyk. Co bardzo nie spodobało się inwestorom dorzucił jeszcze do tego Chiny oraz zapowiedział, że z całą pewnością zostaną nałożone także taryfy na import z Unii Europejskiej. Amerykański prezydent zwrócił uwagę na deficyt handlowy z Unią i powiedział, że Europa powinna importować więcej dóbr z USA.
Koncern TSS odkupił od Cyfrowego Polsatu pakiet walorów Asseco. Chce nabyć też akcje własne posiadane przez spółkę. Jakie ma dalsze plany?
Już na koniec tygodnia, na około dwie godziny przed zamknięciem handlu na Wall Street rynek został postawiony do pionu przez informacje, że w weekend dojdzie do podpisania taryf handlowych na Meksyk i Kanadę, na poziomie 25%. Chociaż było to zapowiadane w ostatnich tygodniach, inwestorzy nie do końca dowierzali, że Trump zdecyduje się na taki krok.
Wprowadzenie przez prezydenta USA wysokich ceł na towary z Meksyku i Kanady i zapowiedź ceł odwetowych, wywołały ostrą reakcję na giełdach. Wojna handlowa wisi w powietrzu. Inwestorzy pozbywają się akcji.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajowych zarządzających, specjalista polskich akcji, ogłosił rozstanie z TFI Allianz Polska.
Globalne zawirowania na rynkach związane z wprowadzeniem przez Donalda Trumpa taryf celnych, dotknęły też złotego - w relacji z silnym dolarem jest trzecią najsłabszą walutą na świecie w zestawieniach (USDPLN wzrósł do 4,13), to jednak na innych parach jest znacznie bardziej stabilnie.
Dolar amerykański się umocnił, dolar kanadyjski i peso meksykańskie osłabły, indeksy giełdowe w Azji i Europie traciły, ropa zdrożała, a inwestorzy wyprzedawali kryptowaluty - to wstępne reakcje rynków na wojnę handlową rozpoczętą przez Trumpa.
W ostatnim tygodniu WIG20 zyskał 2,3 proc. Ale od listopadowego dołka jest już wyżej o 14,6 proc. Wynik robi wrażenie. Hossę psują poczynania Trumpa. Dolar i ropa drożeją, akcje, złoto i bitcoin przecenione.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas