Wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji. Jak sprawdza się obecna regulacja?

Ponad dwa lata temu weszła w życie nowelizacja1, która istotnie zmieniła polską regulację dotyczącą wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji. Okres ten pozwala już na ocenę wprowadzonych zmian.

Publikacja: 16.08.2024 06:00

Michał Kret, Senior Associate w MFW Fiałek

Michał Kret, Senior Associate w MFW Fiałek

Foto: materiały prasowe

Foto: materiały prasowe

Polska regulacja wezwań na sprzedaż lub zamianę akcji została wprowadzona w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej2 w związku z koniecznością implementacji dyrektywy 2004/25/WE3. Implementacja ta nie była jednak perfekcyjna, a zmiany z 2022 r. miały stanowić odpowiedź na krytykę poprzednich przepisów.

Główne zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą tzw. wezwań przymusowych, które związane są obowiązkiem ogłoszenia wezwania po przekroczeniu określonego udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej.

Analiza wprowadzonych zmian

Dwa poprzednio uregulowane progi (33 proc. lub 66 proc.) zostały zastąpione jednym – 50 proc. Uzasadnione wydaje się twierdzenie, iż poprzednie regulacje nie do końca odpowiadały celom dyrektywy 2004/25/WE. Dla przykładu, próg 33 proc. głosów wydawał się wyznaczony w sposób niemal przypadkowy, jako że trudno było go powiązać nawet z progiem tzw. mniejszości blokującej, zaś próg 66 proc. był zbyt wysoki, aby dopiero jego osiągnięcie można było utożsamić z przejęciem kontroli nad spółką, w szczególności w przypadku spółek z rozproszonym akcjonariatem.

Zgodnie z dyrektywą 2004/25/WE podstawą do wystosowania wezwania ma być właśnie przejęcie kontroli, czyli posiadanie (w tym z podmiotami działającymi w porozumieniu) określonego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu, a nie określonej liczby akcji. Sytuacja akcjonariuszy mniejszościowych zmienia się bowiem istotnie na skutek przejęcia kontroli, gdyż to wtedy przejmujący ma możliwość wprowadzenia zasadniczych zmian w funkcjonowaniu spółki. Jeśli takie zmiany nastąpią, akcjonariusz mniejszościowy może znaleźć się w sytuacji, w której przesłanki, na podstawie których podjął decyzję inwestycyjną, przestały być aktualne.

Drugą istotną zmianą było wprowadzenie instytucji wezwań dobrowolnych. Choć art. 5 ust. 2 dyrektywy 2004/25/WE przewidywał możliwość uregulowania przez krajowego ustawodawcę wezwania dobrowolnego, instytucja ta została zaimplementowana do polskiego porządku prawnego dopiero w nowelizacji z 2022 r. Zgodnie z obecnym kształtem regulacji występują dwa przypadki, w których wezwanie dobrowolne może mieć zastosowanie.

Po pierwsze, wezwanie dobrowolne może zostać przeprowadzone w celu przejęcia kontroli nad spółką, czyli przekroczenia progu 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W takim przypadku akcjonariusz przejmujący kontrolę w drodze wezwania dobrowolnego nie jest zobowiązany do ogłoszenia wezwania następczego (o ile w drodze wezwania dobrowolnego przekroczył próg 50 proc.). Po drugie, wezwanie dobrowolne może zostać ogłoszone przez akcjonariusza, który już posiada kontrolę nad spółką. W tym zakresie wezwania te umożliwiają np. wewnętrzną reorganizację struktury własnościowej, pozwalając na sprawną konsolidację akcji w rękach akcjonariusza większościowego.

Za każdym razem wezwania muszą być adresowane do wszystkich pozostałych akcjonariuszy i obejmować wszystkie posiadane przez nich akcje. Ponadto, podobnie jak wezwania przymusowe, wezwania dobrowolne podlegają reżimowi ustalania minimalnej ceny za akcje objęte wezwaniem. Choć w przypadku pierwszego z zastosowań takie wymogi wydają się sensowne, ponieważ zapobiegają obchodzeniu obowiązków dotyczących wezwań przymusowych, to przy drugim zastosowaniu można z nimi polemizować. Skoro bowiem akcjonariusz już posiada kontrolę nad spółką, to nie zachodzą przesłanki uzasadniające zastosowanie szczególnego reżimu cenowego. Dowodzą tego przykłady z ostatnich lat, bowiem wezwania, w których cena za akcję, mimo zgodności z wymogami ustawy o ofercie, nie spełniała oczekiwań rynku, kończyły się niepowodzeniem (np. Newag) albo wymagały podwyższenia oferowanej ceny (np. Brand24). Tym samym, skoro uczestnicy rynku są w stanie sami chronić swój interes, to kontrola państwowa nie jest w tym zakresie niezbędna.

Nadmiarowy reżim regulacji dotyczących wezwań dobrowolnych prowadzi w rezultacie do sytuacji, w której, mimo że instytucja ta miała być odpowiedzią na znaczącą liczbę tzw. zaproszeń do składania ofert sprzedaży akcji (w związku z brakiem w takich przypadkach ochrony akcjonariuszy mniejszościowych), to zaproszenia te nadal licznie występują w praktyce. Korzyści płynące z zaproszeń są znaczące – brak obowiązków proceduralnych, wymogu ustanawiania szczególnych zabezpieczeń czy dodatkowego nadzoru. Proces odbywa się bowiem na zasadach określonych przez Kodeks cywilny4.

Cele zaproszeń mogą być jednak zbieżne z celami wezwań. Przykładem mogą być uchwały podjęte niedawno przez walne zgromadzenia Newagu czy cyber_Folks., które planują skupować akcje własne w celu ich umorzenia (w przypadku drugiej z wymienionych spółek umorzenie akcji jest jednym z celów). Umorzenie nabytych akcji własnych może zaś skutkować zwiększeniem kontroli akcjonariuszy większościowych (w przypadku niezgłoszenia się tych podmiotów do skupu akcji przez spółkę), podobnie jak w przypadku wezwań.

Ocena końcowa nowelizacji

W ostatnim czasie wezwania pełnią w większości przypadków rolę albo elementu procedury delistingowej, albo narzędzia do konsolidacji akcji w rękach akcjonariuszy większościowych. Szczególnego znaczenia przy takiej praktyce rynkowej nabrały wezwania dobrowolne, co może prowadzić do wniosku, że instytucja ta przyjęła się w polskim porządku prawnym. Niemniej, aktualna regulacja nie jest w pełni funkcjonalna i mogłaby zostać poddana dalszym poprawkom, w tym w zakresie procedury uzyskiwania zgody UOKiK-u. Przykład Timu (wobec którego konieczne okazało się opublikowanie kolejnego wezwania z uwagi na przedłużające się oczekiwanie na zgodę UOKiK-u) pokazuje, że opieszałość urzędu może zniekształcić sens wezwania i pozostawiać uczestników w próżni decyzyjnej, co w gospodarce rynkowej nie powinno mieć miejsca.

1 Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw

2 Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

3 Dyrektywa 2004/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie ofert przejęcia

4 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy