Jakie wyzwania niesie dla firm trwająca wojna w Ukrainie? Jak należy odzwierciedlić je w sprawozdaniach?
W obecnej sytuacji, podobnie jak dwa lata temu na początku pandemii, kluczową kwestią dla przedsiębiorców jest zidentyfikowanie wszystkich ryzyk i ocena skali ich wpływu na działalność jednostki czy też całej grupy kapitałowej. Następnym etapem jest odpowiednie, zgodnie ze standardami, ujęcie tych ryzyk w sprawozdaniach finansowych. Tak, aby zachować czytelność i transparentność przekazu dla inwestorów, kontrahentów i innych interesariuszy. Zadaniem audytora jest ocenić, czy ryzyka będące skutkiem wojny w Ukrainie są odpowiednio ujęte w sprawozdaniu finansowym i czy nie wpłynęły one na założenie kontynuacji działalności. To właśnie założenie kontynuacji działalności będzie zapewne jednym z kluczowych elementów badania sprawozdań za rok 2021.
Jesteśmy w dosyć newralgicznym momencie, ponieważ właśnie trwa sezon publikacji raportów rocznych. One dotyczą 2021 r., czy powinna w nich się znaleźć informacja tegoroczna, uwzględniająca wybuch wojny?
Komisja Nadzoru Finansowego już 2 marca zaleciła emitentom przedstawienie informacji dotyczących faktycznego i potencjalnego wpływu sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na ich działalność w raportach okresowych za 2021 r. oraz w kwartalnych i śródrocznych raportach za 2022 r.
W przypadku sprawozdań sporządzanych za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r. należy ocenić przede wszystkim, jak wojna w Ukrainie wpływa na założenia kontynuacji działalności, oraz określić rodzaj zdarzeń po dniu bilansowym. Kierownik jednostki powinien dokonać oceny tych zdarzeń, kwalifikując je jako zdarzenia korygujące lub niekorygujące. Można oczekiwać, że na dzień bilansowy 31 grudnia 2021 r. zdarzenia związane z wojną w Ukrainie będą zdarzeniami niekorygującymi, które należy odpowiednio ujawnić w informacji dodatkowej w sprawozdaniu finansowym.