Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.06.2013 16:00 Publikacja: 03.06.2013 16:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz RG Rafał Guz
Ostatni tydzień maja, choć krótszy o jedną sesją z powodu święta Bożego Ciała, wniósł wiele pozytywów w sytuację techniczną na wykresach warszawskich indeksów. Największa w tym zasługa poniedziałkowej sesji, podczas której wskaźniki WIG20 i WIG zyskały odpowiednio 2,8 proc. i 2,5 proc., a wskaźniki niższych segmentów rynku mWIG40 i sWIG80 – 1,9 proc. i 1,8 proc. Zwyżki zaowocowały dużymi białymi świecami na wykresach i pokonaniem lokalnych oporów. Indeks blue chips w końcu przełamał opór 2409 pkt, wyznaczony przez lokalny szczyt z kwietnia, co na gruncie teorii analizy technicznej można uznać za sygnał zakończenia trwającego od początku roku trendu spadkowego i początek nowej fali wzrostowej. Jej najbliższy cel to okrągły pułap 2500 pkt. Jego osiągnięcie wydaje się bardzo realne, zwłaszcza po obiecującym finiszu piątkowych notowań. WIG20 zakończył ostatnią majową sesję zwyżką o 0,9 proc., do 2485,5 pkt, a towarzyszące jej bardzo duże obroty sięgające 1,5 mld zł potwierdzają napływ kapitału na nasz parkiet. Dzięki ostatnim zwyżkom, indeksowi WIG brakuje do tegorocznego szczytu 48 222 pkt zaledwie 400 pkt. Jeśli uda się przebić przez to maksimum, będzie to sygnał kontynuacji hossy, która zaczęła się w czerwcu ubiegłego roku. Podczas gdy WIG20 i WIG walczyły z oporami, indeksy mWIG40 i sWIG80 wspięły się na nowe maksima długoterminowych trendów wzrostowych. I tak wskaźnik średnich spółek osiągnął we wtorek 2841 pkt, a indeks maluchów dotarł w piątek do 11 518 pkt. Oba indeksy na tak wysokich pułapach nie znajdowały się od lipca 2011 r. Warszawski parkiet wyróżniał się pozytywnie na tle innych światowych giełd. Ostatni tydzień maja na zachodnich parkietach upłynął bowiem pod znakiem lekkiej korekty. W Stanach Zjednoczonych przyjęła ona formę wąskiej konsolidacji indeksu S&P500 przy poziomie 1650 pkt. Niemiecki wskaźnik DAX spadł z kolei poniżej wsparcia 8400 pkt, a francuski CAC40 – poniżej pułapu 4000 pkt.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas