Z czasów dzieci kwiatów

Gdy tysiące hippisów ściągały na legendarny festiwal Woodstock, z taśm produkcyjnych japońskiej marki zjeżdżała ostatnia generacja stylowego Datsuna Fairlady 1600 Roadster.

Publikacja: 27.03.2015 15:32

Dla poszukiwaczy unikatowych aut Datsun jest propozycją wręcz idealną. Malutki roadster jest niepozo

Dla poszukiwaczy unikatowych aut Datsun jest propozycją wręcz idealną. Malutki roadster jest niepozorny, ale 100-konny silnik robi swoje. Gdy debiutował, Datsun Fairlady 1600 był konkurentem dla MG, Triumpha czy Alfa Romeo

Foto: Archiwum

To model niemal nieznany w Polsce. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu zapewne byśmy go tu nie spotkali. Jednak dziś, gdy świat jest niemal bez granic i towary oraz usługi krążą po nim bez przerwy, w zaskakujących miejscach możemy wyszukać nawet tak unikatowe auto. Nie wydając przy tym majątku.

Na razie raz tylko pisałem na naszych łamach o Datsunie, niemal dwa lata temu, więc warto przypomnieć krótko historię tej marki, gdyż jest ona dość skomplikowana. Zaczęła się w 1911 roku, kiedy to Masujiro Hashimoto po okresie pracy w Stanach Zjednoczonych wrócił do ojczyzny i założył w Tokio firmę automobilową Kwaishinsha. Jego pierwszy samochód osobowy nosił nazwę Dat – od pierwszych liter nazwisk inżynierów: Kenjiro Dena, Rokuro Aoyamy i Meitaro Takeuchiego. W logo znalazł się długouchy szarak, ze względu na skojarzenie z japońskim słowem datto, które tłumaczy się jako „uciekający zając".

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę