Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.08.2017 13:00 Publikacja: 07.08.2017 13:00
Foto: Bloomberg
Mimo że przez cały piątek indeks blue chips świecił na zielono, w kontekście przebiegu całego tygodnia inwestorzy mogą czuć duży niedosyt. W środowe popołudnie indeks blue chips rósł nawet o 0,46 proc. i był już na poziomie 2397 pkt. Gdy wydawało się, że psychologiczny poziom 2400 pkt zostanie pokonany, znów przypomniały o sobie banki.
W środę do Sejmu wpłynął nowy prezydencki projekt dotyczący wsparcia dla mieszkaniowych kredytobiorców walutowych, który ma skłonić banki do konwersji tych kredytów na złotowe. Zakłada utworzenie nowego funduszu restrukturyzacyjnego. Maksymalne obciążenie dla sektora to 3,2 mld zł rocznie. W ten sam dzień indeks WIG-banki stracił 1,9 proc. i był to największy dzienny spadek wskaźnika od 12 czerwca, gdy stracił 2,1 proc. W ostatnich dniach najmocniej taniały akcje Banku Millennium, mBanku i PKO BP. Po dwóch dniach wyraźnych spadków w piątek WIG-banki złapał oddech i zyskał 1,3 proc. Najbliższe wsparcie dla tego subindeksu wyznacza 50-dniowa średnia krocząca, która jest obecnie na poziomie 7377 pkt. Po wyraźnym pokonaniu tego poziomu kolejnym celem niedźwiedzi będzie czerwcowy dołek na 7111 pkt. Zakładając wariant optymistyczny, byki będą próbowały sforsować dzienne maksimum ze środy na 7693 pkt. Piątkową sesję zakończył na poziomie 7504 pkt. Bez zwyżek w sektorze bankowym trudno sobie wyobrazić kontynuację hossy na GPW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas