Koniec notowań akcji jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w kraju – Netii – to również koniec publikacji jej sprawozdań finansowych, czyli jeszcze mniej bieżących danych o działalności firmy i jej otoczeniu rynkowym. Tym samym publicznie dostępna wiedza o rynku telekomunikacyjnym znowu zostanie okrojona.
Play i Iliad będą się komunikować
Raczej nie należy się łudzić, że jedyny właściciel Netii – Cyfrowy Polsat – będzie prezentować dokładne dane na jej temat. Sama Netia, zanim jeszcze opuściła giełdowy parkiet, przestała prezentować główne wskaźniki obrazujące postępy w biznesie (tzw. KPI), jak liczby abonentów, usług im świadczonych itp. Cyfrowy Polsat ujął dane w zbiorczych tabelach.
Coraz mniej informacji na swój temat publikuje P4, właściciel marki Play, choć jego obligacje są notowane na Catalyst. Informacji ubędzie jeszcze zapewne, gdy raporty przestanie publikować francuska grupa Iliad, do której Play należy. Iliad w październiku został wycofany z giełdy. Podobnie jak Play jest emitentem obligacji. Dlatego – jak zapewnia Nicolas Didio, szef relacji inwestorskich w Iliadzie – obie firmy będą komunikować się z inwestorami.
W tym roku, o ile wszystko pójdzie z planem, do Play i Iliadu dołączy kablówka UPC Polska, której dane operacyjne i finansowe (choć te ostatnie niezbyt szczegółowe) publikował do tej pory amerykański holding Liberty Global. Wniosek o zgodę Komisji Europejskiej na transakcję został już skierowany do KE – informuje Didio, szef relacji inwestorskich w Iliadzie. To o tyle ciekawe, że sama Komisja notyfikacji jeszcze nie uwzględniła w rejestrze na stronie internetowej. Z rozmów, które odbyliśmy, wynika, że wniosek może być na etapie tzw. prenotyfikacji.
Konsolidacja, delistingi – to wszystko powoduje, że branża telekomunikacyjna stanie się mniej przejrzysta, a analizowanie trendów, jakim podlega – trudniejsze. A właściwie jeszcze trudniejsze, bo i do tej pory można było mówić o informacyjnych deficytach sektora. I to mimo że jest to sektor regulowany, a co za tym idzie, ma obowiązek sprawozdawania różnych informacji Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. UKE na podstawie uzyskiwanych od operatorów danych przygotowuje co roku raport o stanie rynku, ale i on nie daje odpowiedzi na szereg pytań. A to właśnie dane regulatora będą coraz ważniejsze, skoro informacji z samych firm ubywa.