Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale tego roku o 1.1% rok do roku, co było znacznie powyżej oczekiwanego wzrostu o 0.5% i powyżej 0.8% wzrostu w I kwartale. Dane te potwierdzają, że nasza gospodarka znacznie lepiej od sąsiadów i innych krajów Unii Europejskiej radzi sobie z globalnym kryzysem. Najprawdopodobniej uda się osiągnąć za cały rok 2009 wzrost PKB powyżej 1%, co potwierdzają pierwsze komentarze po ogłoszeniu danych ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej. Dane te zredukowały też do minimum szansę na dalszą obniżkę stóp procentowych w tym roku. Spodziewamy się wręcz, że w 2 połowie przyszłego roku rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych, kiedy nastąpi ożywienie gospodarcze na globalnym rynku.
Głównymi czynnikami wzrostu PKB był rosnący eksport i mały stopień zapożyczenia się polskich konsumentów. Nie należy jednak podchodzić do tych danych ze skrajnym optymizmem, gdyż lokalny popyt i konsumpcja nieznacznie zmalały, a spadek inwestycji wyniósł aż 2.9%. Dlatego dla rynku kluczowe znaczenie będzie miał odczyt PKB za 3 kwartał, a szczególnie składowa dotycząca inwestycji. Jeśli odczyt będzie ten równie pozytywny to będzie można śmiało stwierdzić, że kraj nasz uniknął recesji.
Złoty zaraz po ogłoszeniu danych zareagował 3-groszowym umocnieniem do euro osiągając poziom 4.0760, co stanowi 0.9% umocnienie w stosunku do kursu otwarcia. Zbliżamy się znowu do kluczowego dla pary poziomu wsparcia na 4.07 który był już nieudanie atakowany 3 razy w tym miesiącu. Czy tym razem dziś uda trwale się go przebić nie wiadomo, rosną natomiast diametralnie szansę na zbliżenie się do psychologicznego poziomu 4 złotych w najbliższych tygodniach. Również nasza giełda zareagowała bardzo optymistycznie na te dane, indeks WIG20 zyskuje już 3.7% od otwarcia.
Z technicznego punktu widzenia para EUR/RPLN jest w trendzie spadkowym. Para kieruje się teraz w stronę poziomu 4.0660. Po jego przebiciu do pokonania są poziomy 4.0600 i 4.0480. Po ich ewentualnym przebiciu, trend zostanie wzmocniony i do pokonania będzie psychologiczny poziom 4.00. Poziomy oporu są na poziomie 4.1390 i 4.1460. Para USD/PLN znajduje się w trendzie spadkowym kierując się w stronę poziomu 2.8050. Po jego ewentualnym przebiciu trend zostanie wzmocniony i para będzie się kierować w stronę 2.7710 i ewentualnie 2.6840. Opór jest na 2.8970 a do zmiany trendu wymagane jest przebicie oporu na 2.9770.
Andrzej Kiedrowicz