Spadki rentowności w ciągu miesiąca były znaczące. W tym otoczeniu rynkowym obligacje brytyjskie były w czwartek szczególnie pod obserwacją ze względu na decyzję Banku Anglii, który zdecydował się obniżyć referencyjną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 5 proc. To pierwsza taka decyzja od czasu rozpoczęcia cyklu podwyżek i wpisanie się w ogólny trend działań władz monetarnych.
Przed decyzją dalszy trend wzrostowy cen obligacji był utrzymywany, a następnie spadek cen został nieznacznie wyhamowany. Obligacje brytyjskie utrzymują się jednak wciąż powyżej innych obligacji, o czym świadczą dodatnie spready: +168 pkt baz. do niemieckich bundów czy +96 pkt baz. do francuskich. Jedynie nieznacznie ujemny spread utrzymuje się w stosunku do amerykańskich skarbówek.
Natomiast polskie dziesięciolatki podążają dalej trendem innych obligacji. Ruch wzrostowy z początku lipca br. spowodował spadek ich rentowności z poziomu 5,75–5,85 proc. do 5,35 proc., czemu towarzyszyło również umocnienie kursu złotego. Wydaje się, że rynek długu rozpoczął już dyskontowanie łagodzenia polityki monetarnej skutkującej dalszymi obniżkami stóp procentowych. Niemniej jednak w wypowiedziach decydentów wybrzmiewa ostrożność w sprawie przyszłości, w tym poziomu stóp procentowych, co może wpływać na dynamikę tego rynku.