Wojciech Ryguła

Ryzyko geopolityczne

Wzrost napięcia i obaw związanych z eskalacją wojny w Ukrainie spowodował wzrost zmienności i uderzył w rynek giełdowy.

Napięty budżet

Strategia zarządzania długiem MF w latach 2025–2028 zakłada wzrost relacji kosztów obsługi zadłużenia od 1,9 proc. PKB na koniec 2025 r. do 2,3 proc. PKB do końca 2028 r.

Obniżka stóp w strefie euro

Czwartek przyniósł inwestorom oczekiwaną decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą obniżki stóp procentowych.

Spadki rentowności – ciąg dalszy

Na przestrzeni poprzedniego miesiąca mieliśmy do czynienia z wyraźnym wzrostem cen obligacji wiodących gospodarek, do których dołączyły również polskie walory.

Nasz dług atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy

Zgodnie z oczekiwaniami RPP utrzymała w środę stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Nie było to niespodzianką, a ceny obligacji skarbowych zmieniły się jedynie nieznacznie.

Na co stać naszą gospodarkę

Przewidywania spadku inflacji, wzrostu konsumpcji oraz m.in. napływ funduszy z UE to czynniki sprzyjające krajowej gospodarce.

Wpływ danych na rynek

Pierwsza połowa czwartku upłynęła w oczekiwaniu na dane makroekonomiczne w USA, które okazały się gorsze od oczekiwań i konsensusu.

W trendzie wzrostowym

Zbliża się koniec pierwszego kwartału 2024 r., który przyniósł poprawę i nadzieję na trwałą kontynuację dobrej koniunktury w gospodarce.

Transformacja energetyczna

Napięcia okołorynkowe związane z większym lub mniejszym nasileniem informacji i komunikatów związanych z Zielonym Ładem, czyli transformacją dotyczącą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w całej UE, w tym i w Polsce, powodują wzrost zainteresowania tym tematem.

Pod dyktando stóp

Rynek potrzebuje jeszcze potwierdzenia kierunku, w którym podąży gospodarka, a moment na obniżkę stóp jeszcze nie nadszedł.