Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pilotowany przez resort rozwoju projekt nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej – dokument ma zostać rozszerzony o przepisy dotyczące utworzenia Portalu DOM. Ogólnopolski portal z cenami mieszkań był zapowiadany jeszcze przez poprzednią ekipę wiosną 2023 r. W lipcu br. wiceminister rozwoju Jacek Tomczak zapewniał, że prace trwają i stosowny projekt ujrzy niebawem światło dzienne.
Niezbędne dane wreszcie na jedno kliknięcie
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, Portal Danych o Obrocie Mieszkaniami ma prezentować statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Będzie to narzędzie nie tylko dla konsumentów, ale mające umożliwiać organom publicznym bieżącą analizę rynku, w tym wpływu instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na parametry rynku także w skali lokalnej (liczba i struktura transakcji, ceny, struktura demograficzna nabywców).
„Obecnie osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych na temat cen transakcyjnych zakupu mieszkań. Publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe ceny są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być podatne na manipulacje. Ceny ofertowe – jak wskazują m.in. badania NBP – są najczęściej o kilka-kilkanaście procent wyższe od realnych cen transakcyjnych.” – tłumaczy resort. „Funkcjonowanie Portalu DOM ma zwiększyć przejrzystości rynku przez udostępnianie aktualnych i wiarygodnych statystyk przeciętnych cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym w przekrojach umożliwiających zaprezentowanie średniej ceny lub mediany zależnie od atrybutów nieruchomości, w szczególności rodzaju nieruchomości (lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny) i lokalizacji inwestycji” – czytamy w uzasadnieniu.
Resort wskazuje, że wiarygodne dane statystyczne o cenach transakcyjnych są niezbędne podmiotom profesjonalnym (np. deweloperom, inwestorom, bankom, ubezpieczycielom itp.). Problem braku dostępu do aktualnych, pełnych i wiarygodnych danych statystycznych dotyczy również organów administracji rządowej, w tym ministra właściwego w sprawach prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa. „Brak takich danych uniemożliwia np. parametryzowanie instrumentów wsparcia i obliczanie ich potencjalnych skutków dla budżetu, społeczeństwa i dla rynku w oparciu o wiarygodne dane dotyczące np. liczby zawieranych transakcji, przeciętnych cen transakcyjnych na danym obszarze, udziału osób o danym wieku w strukturze zawieranych transakcji itp.” – czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj więcej
Z nielicznymi wyjątkami ceny mieszkań w aglomeracjach i mniejszych ośrodkach rosły w dwucyfrowym tempie rok do roku w II kwartale. Wolniej drożały domy jednorodzinne.