Synektik liczy na większy popyt i wsparcie z KPO

Zarząd firmy działającej w sektorze medycznym optymistycznie ocenia perspektywy 2025 roku, widząc miejsce na dalszy wzrost przychodów.

Publikacja: 12.02.2025 06:00

Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu Synektika.

Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu Synektika.

Foto: Fot. TOMASZ BONIECKI/mpr

Synektik, będący dostawcą zaawansowanych urządzeń medycznych, zamierza kontynuować pozytywne tendencje w wynikach, stawiając na ekspansję sprzedaży na nowych rynkach i ofensywę produktową. – Za nami udany kwartał, perspektywy na rynku są w dalszym ciągu pozytywne, nawet mimo pewnych zawirowań niezwiązanych bezpośrednio z naszą działalnością – wyjaśnia Dariusz Korecki, wiceprezes Synektika. – Dywersyfikujemy nasz biznes, pracując nad poszerzeniem portfela produktów i ekspansją geograficzną w regionie – podkreśla.

Będzie więcej środków do wydania

Synektik, będący wyłącznym dystrybutorem systemów robotycznych da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji, w minionym kwartale dostarczył klientom w Polsce i Słowacji dziewięć urządzeń. Łącznie na koniec grudnia 2024 r. pod opieką serwisową grupy znajdowało się 96 systemów da Vinci w krajach naszego regionu. Z początkiem 2025 roku spółka rozszerzyła współpracę z amerykańskim koncernem Intuitive Surgical, zostając wyłącznym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. – Docelowo szacujemy liczbę zabiegów w krajach bałtyckich na kilka tysięcy, więc to będzie kilkanaście dostaw urządzeń i to jest nasz cel na najbliższe trzy lata, biorąc po uwagę nasz bieżący stan wiedzy i obecnych procedur – wyjaśnia wiceprezes.

Spółka duże nadzieje pokłada w środkach z Krajowego Planu Odbudowy. Zakończenie procedury oceny wniosków w konkursie dla podmiotów działających w Krajowej Sieci Onkologicznej, finansowanym ze środków z KPO ma nastąpić do końca marca. Przewidziana pula środków to ok. 5,2 mld zł, o które ubiega się ponad 200 placówek. – Decyzje dotyczące alokacji środków pomiędzy placówkami będą determinowały procedury przetargowe. Od strony zasobów jesteśmy przygotowani, by obsłużyć zwiększone zapotrzebowanie rynku na dostawy urządzeń – zapewnia Korecki. – W perspektywie najbliższych dwóch, trzech miesięcy będziemy mogli precyzyjniej określić, jak istotny będzie wpływ KPO na wielkość naszej sprzedaży. Zakładamy, że będzie on istotny. Pula środków oraz ograniczony czas na ich wykorzystanie oznaczają, że do wydania w relatywnie krótkim czasie będzie kwota dwu- lub nawet trzykrotnie większa niż standardowe wydatki całego rynku – zauważa.

Jednocześnie ocenia, że liczba 30 sprzedanych w tym roku systemów da Vinci zakładana przez analityków jest zbliżona do oczekiwań spółki, ale nie wyklucza, że w ostatecznym rozrachunku będzie ona wyższa. – Wszystko zależy od decyzji w sprawie KPO. Jeśli decyzje będą zapadały szybko, liczba ta nawet może być wyższa – wyjaśnia Korecki.

Czytaj więcej

Synektik pochwalił się wynikami wynikami. Kurs mocno w górę

Synektik poczynił także postępy w projekcie zmierzającym do komercjalizacji kardioznacznika, innowacyjnego radiofarmaceutyka przeznaczonego do badania perfuzji mięśnia sercowego. Spółka planuje zakończenie III fazy badań klinicznych kardioznacznika w Europie w bieżącym roku. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia badania klinicznego III fazy w Stanach Zjednoczonych. – W Europie wykonujemy badania od wielu miesięcy i przebiegają zgodnie z harmonogramem. W 2025 roku zamierzamy zakończyć cały proces. Z kolei w Stanach Zjednoczonych mamy trzy ośrodki, które są przygotowane do rozpoczęcia badań. Kończymy przygotowywać dokumentację, by móc złożyć wniosek do FDA. Po wydaniu decyzji będziemy mogli rozpocząć rekrutację pacjentów i badania. Zakładamy, że w ciągu dwóch lat ukończymy badania także w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia wiceprezes.

Czytaj więcej

Analitycy nadal widzą potencjał w akcjach Synektika

Kurs Synektika kontynuuje rajd

Bieżący rok rozpoczął się bardzo udanie dla posiadaczy akcji Synektika. Wycena giełdowa firmy po raz pierwszy w historii przekroczyła 2 mld zł. Licząc tylko od początku 2025 roku, akcje zdrożały już o ponad 20 proc., kontynuując pozytywny trend z poprzedniego roku, w którym przyniosły stopę zwrotu na poziomie ponad 136 proc. Notowania spółki od kilku lat poruszają się w trendzie wzrostowym. Biorąc pod uwagę okres ostatnich pięciu lat, zwiększyły swoją wartość blisko 16-krotnie.

Medycyna i zdrowie
Zastrzyk gotówki dla spółek biotechnologicznych z GPW
Medycyna i zdrowie
Świetny debiut Diagnostyki na GPW. Akcje mocno w górę
Medycyna i zdrowie
Kolejne dobre wieści z Medicalgorithmics. Kurs poszybował w górę
Medycyna i zdrowie
Potężne zainteresowanie Diagnostyką. Znamy redukcję
Medycyna i zdrowie
Synektik pochwalił się wynikami wynikami. Kurs mocno w górę
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka zadebiutuje na rynku głównym GPW w piątek