Informacja została odebrana pozytywnie przez inwestorów. W pierwszych minutach czwartkowej sesji akcje Celon Pharmy drożały nawet o ponad 4 proc.

Jak podaje spółka, refundacja obejmie wskazania określone stanem klinicznym: profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek 75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zastoinowa niewydolność serca.

Termin wejścia w życie decyzji to 1 stycznia 2025 r, a okres obowiązywania decyzji wynosi dwa lata.

W kwietniu bieżącego roku Celon Pharma wprowadziła Zarixę na rynek. Od lipca lek znalazł się na liście leków refundowanych w profilaktyce przeciwudarowej. - Otrzymanie kolejnej pozytywnej decyzji refundacyjnej stanowi ważny element strategii sprzedażowo-promocyjnej leku Zarixa i może być jednym z elementów kształtujących pozycję leku na rynku, w szczególności ze względu na to, iż obecna decyzja refundacyjna dotyczy wskazań, które w ocenie Spółki stanowią ok. 80 proc. preskrypcji - wskazuje Celon Pharma w komunikacie.