- W ramach projektu, system sztucznej inteligencji stworzony przez spółkę przeanalizował retrospektywnie dane o pracy serca ponad 19 tys. pacjentów w wieku 65 lat i więcej pod kątem ryzyka wystąpienia częstoskurczu komorowego. Dane zostały zebrane w cyklu dobowego monitoringu pracy serca przez urządzenia PocketECG, będące częścią technologicznego ekosystemu Medicalgorithmics wykorzystywanego w diagnostyce chorób serca – wyjaśnia Medicalgorithmics w komunikacie.
Analiza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwoliła stwierdzić, że co piąty pacjent z grupy ponad 19 tys. osób ma objawy świadczące o podwyższonym ryzyku zachorowania na częstoskurcz komorowy. Dzięki wykorzystaniu AI i jej modeli predykcyjnych, mogą oni zostać objęci monitoringiem w celu diagnozy oraz leczeniem przed pojawieniem się pierwszych, groźnych dla zdrowia i życia objawów klinicznych tego typu arytmii serca.
Czytaj więcej
Spółka zakłada zwiększenie skali działalności zwłaszcza na rynku amerykańskim, gdzie upatruje największego potencjału do komercjalizacji własnych rozwiązań.
Częstoskurcz komorowy (tachykardia komorowa) to groźne zaburzenie pracy serca, które charakteryzuje się szybkimi i nieregularnymi skurczami komór. Może prowadzić do utraty przytomności, niewydolności serca oraz nawet nagłej śmierci, jeśli nie zostanie wcześniej zdiagnozowane i odpowiednio leczone.
W czerwcu br. Medicalgorithmics przyjął nową strategię rozwoju obowiązującą do 2026 rok. Spółka planuje przekształcić się w globalnego dostawcę technologii do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej. Stawia na komercjalizację autorskiego oprogramowania do analizy danych medycznych, algorytmów AI/ML oraz oprogramowanie do integracji z urządzeniami firm trzecich.