W trakcie poniedziałkowej sesji akcje Urteste, spółki specjalizującej się w tworzeniu technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju, drożały nawet o ponad 26 proc., a obroty były wyższe niż zwykle. Taka była odpowiedź rynku na informację o opracowaniu prototypu testu diagnostycznego na raka dróg żółciowych i złożeniu wniosku patentowego na ten wynalazek. – W ramach platformy technologicznej Urteste opracowaliśmy już dziewięć prototypów testów dla nowotworów: dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Naszym celem na 2023 r. jest opracowanie kolejnych sześciu testów diagnostycznych. Wówczas będziemy dysponowali 15 prototypami testów na najczęściej występujące nowotwory – wyjaśnia Grzegorz Stefański, prezes i współzałożyciel Urteste. Strategia patentowa firmy zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT.

Priorytetem zarządu na 2023 r. są przygotowania do badań klinicznych w najbardziej zaawansowanym projekcie PANURI (test na raka trzustki), które mają się rozpocząć w tym roku.

Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów za pomocą pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Testy Urteste pod wpływem specyficznych enzymów powodują zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o obecności konkretnego typu nowotworu.