Hojny Scope Fluidics

Dodatkowy zysk ze sprzedaży spółki zależnej Curiosity Diagnostics ma trafić do akcjonariuszy.

Publikacja: 20.09.2022 05:00

Hojny Scope Fluidics

Foto: materiały prasowe

Scope Fluidics, biotechnologiczna spółka notowana na NewConnect i rozwijająca innowacyjne projekty wykorzystujące technologie mikroprzepływowe do zastosowań w diagnostyce molekularnej, otrzymała ostatnią transzę 9,45 mln USD za sprzedaż 100 proc. udziałów w swojej spółce zależnej Curiosity Diagnostics amerykańskiej firmie Bio-Rad Laboratories. Jej otrzymanie było warunkowane spłatą kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, a ten został przedterminowo spłacony w tym miesiącu.

– Rozliczyliśmy do końca kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Tym samym spełniliśmy warunek umożliwiający Bio-Rad Laboratories wpłacenie pozostałej kwoty 9,45 mln USD za nabycie 100 proc. udziałów w Curiosity Diagnostics. Kolejne płatności, które łącznie sumują się nawet do 70 mln USD, warunkowane są już osiągnięciem przez zespół Curiosity Diagnostics kamieni milowych – wyjaśnia Piotr Garstecki, prezes zarządu i jeden z kluczowych akcjonariuszy Scope Fluidics.

To pozytywna wiadomość dla wszystkich posiadaczy akcji spółki, ponieważ plany Scope Fluidics przewidują, że co najmniej 50 proc. kwoty przychodów ze sprzedaży firm zależnych przeznaczone zostanie na wypłatę dywidendy lub na skup akcji własnych. Od debiutu giełdowego w 2017 r. spółka nie wypłacała dywidendy.

– Statut Scope Fluidics jest stworzony wyjątkowo korzystnie dla inwestorów. Jestem bardzo zadowolony, że będziemy mogli wynagrodzić naszych akcjonariuszy – którzy nam zaufali, uwierzyli w model biznesowy i inwestowali w nasz rozwój, począwszy od 2017 r., czyli od debiutu Scope Fluidics na NewConnect – podkreśla Szymon Ruta, wiceprezes ds. finansowych Scope Fluidics.

W sierpniu firma zawarła z Bio-Rad Laboratories umowę zbycia 100 proc. udziałów Curiosity Diagnostics. Z zapisów umowy wynika, że Scope Fluidics za udziały dostanie 100 mln USD, a dodatkowe do 70 mln USD może otrzymać w płatnościach warunkowych. Z tej kwoty 40 mln USD jest przewidziane za realizację celów rozwojowo-regulacyjnych, a pozostałe do 30 mln USD za realizację celów przychodowych.

Cele mają być realizowane w latach 2022–2027.

Medycyna i zdrowie
Trwa IPO Diagnostyki. Co musisz wiedzieć o ofercie
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się dużą umową. Euforia na rynku
Medycyna i zdrowie
Jest wezwanie na EMC. Warto sprzedać akcje?
Medycyna i zdrowie
Kurs PolTREGU wsparty informacją o pozyskaniu dotacji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Medycyna i zdrowie
Wzrost o 40 proc., czyli szaleństwo na akcjach Adiuvo. Dzień czwarty
Medycyna i zdrowie
Szaleństwo na akcjach Adiuvo. Jest chętny na implant sutka