– Obecne osłabienie rynku w kilku krajach jest interesującą okazją do zwiększenia tempa przejmowania konkurentów, którzy są poddawani coraz większej presji. Dzieje się to, o czym wielokrotnie mówiliśmy w ostatnich latach – walka konkurencyjna eliminuje słabsze podmioty, co odbywa się częściowo kosztem rynku. Firmy wydają pieniądze na przetrwanie zamiast na rozwój rynku jako takiego – zauważa Jakub Baran, prezes PBKM.
Dlatego grupa rozważa możliwość przeprowadzenia kolejnych przejęć zarówno na rynkach europejskich, jak i poza Europą. – Rozmiar potencjalnych transakcji, którymi możemy być zainteresowani, może wahać się od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów euro. Mamy przeprowadzoną analizę rynku i zdefiniowane cele potencjalnych akwizycji. W przypadku uzyskania pozytywnych analiz i ocen mogą zostać zrealizowane w perspektywie najbliższych kwartałów – wyjaśnia szef PBKM.
Prowadzone są negocjacje m.in. z grupą Esperite dotyczące możliwości przejęcia działalności związanej z bankowaniem rodzinnym pod marką Cryo-Save. – W sprawie ewentualnego przejęcia nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje. Chciałbym podkreślić, że skala potencjalnego przejęcia będzie miała duży wpływ na pozycję Grupy FamiCord, ponieważ w przypadku dojścia do skutku tej transakcji staniemy się trzecim największym na świecie bankiem komórek macierzystych pod względem liczby klientów – dodaje Jakub Baran. PBKM ma wyłączność na prowadzenie negocjacji do końca czerwca br.
Grupa planuje także rozwijanie prac nad indywidualnymi terapiami eksperymentalnymi z zastosowaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i pępowiny, a także z tkanki tłuszczowej.
W tym roku zarząd nie planuje wypłaty dywidendy, rekomendując pozostawienie w spółce całego ubiegłorocznego zysku, wynoszącego 20,1 mln zł. – Chcąc prowadzić dalsze akwizycje, powinniśmy akumulować gotówkę. Absurdem byłoby rekomendowanie wypłaty dywidendy w sytuacji, gdy może się zdarzyć konieczność pozyskania dodatkowych źródeł finansowania naszego rozwoju – wyjaśnia szef PBKM. W poprzednich latach spółka regularnie dzieliła się zyskiem.