PBKM: Nowy sposób na raka

FamiCordTx, spółka zależna PBKM, kupiła od firmy iCell Gene Therapeutics wyłączną licencję na korzystanie w Europie, łącznie z Rosją i Turcją, z technologii CAR-T (chimeric antigen receptor).

Publikacja: 04.01.2020 05:00

PBKM: Nowy sposób na raka

Foto: Adobestock

Wkrótce rozpocznie proces wdrażania i testowania tej technologii w Polsce. Celem jest uzyskanie zgody głównego inspektora farmaceutycznego na wytwarzanie produktu leczniczego CAR-T. Następnie rozpocznie badania kliniczne.

Jeśli zakończą się one sukcesem, spółka będzie się ubiegała o rejestrację terapii w Europejskiej Agencji Leków.

Na zakup licencji, badania kliniczne i rozwój technologii FamiCordTx przeznaczy w latach 2020–2023 ok. 15 mln zł.

– Zakup licencji na wyłączność jest bardzo pozytywny. W Europie są zarejestrowane dopiero dwie nowotworowe terapie CAR-T: Tisagenlecleucel i Axicabtagen Ciloleucel. Obie od sierpnia 2018 r. CAR to receptory, które zostały zaprojektowane w celu nadania komórkom T nowej zdolności do zwalczania specyficznych białek rakowych. Terapie komórkowe CAR-T wpisują się w szeroki globalny trend związany z medycyną spersonalizowaną – zaznacza Adrian Kowollik, analityk East Value Research.

Obecnie koszt dostępnych terapii CAR-T wynosi około 400 tys. USD.

– Nasza terapia może być istotnie tańsza i przez to zdecydowanie bardziej dostępna dla pacjentów. Po uzyskaniu zgody GIF na wytwarzanie produktu leczniczego i zakończeniu badań klinicznych będziemy terapię CAR-T oferowali w Polsce dla pacjentów z Polski i zagranicy. W przyszłości planujemy transfer technologii do wybranych laboratoriów w grupie FamiCordu i lokalne wytwarzanie na potrzeby klinik i pacjentów w Turcji, Hiszpanii, Portugalii i być może Rosji – mówi dr Tomasz Ołdak, dyrektor ds. badań i rozwoju PBKM, członek zarządu i współzałożyciel FamiCordTx. gbc

Medycyna i zdrowie
Trwa IPO Diagnostyki. Co musisz wiedzieć o ofercie
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się dużą umową. Euforia na rynku
Medycyna i zdrowie
Jest wezwanie na EMC. Warto sprzedać akcje?
Medycyna i zdrowie
Kurs PolTREGU wsparty informacją o pozyskaniu dotacji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Medycyna i zdrowie
Wzrost o 40 proc., czyli szaleństwo na akcjach Adiuvo. Dzień czwarty
Medycyna i zdrowie
Szaleństwo na akcjach Adiuvo. Jest chętny na implant sutka