Czego w kwestii regulacji oczekują rynki NFT i kryptowalut?
Opinie dotyczące zmian legislacyjnych w świecie krypto/NFT są bardzo różne i tutaj rynek chyba nigdy nie będzie mówił jednym głosem. Z jednej strony mamy głosy osób, które od początku ceniły sobie kryptowaluty/NFT głównie jako systemy zupełnie niezależne od tradycyjnej infrastruktury, rządów i regulacji. Dla tych osób jakiekolwiek regulacje oznaczają niepożądaną ingerencję. Z drugiej strony mamy głosy osób liczących na ograniczone regulacje, które zwiększą zaufanie do tych klas aktywów i w efekcie pozytywnie wpłyną na ich adopcję i rozwój oraz ograniczą możliwość dokonywania różnego rodzaju oszustw.
Regulatorzy na świecie przyjmują bardzo różne podejścia. Z jednej strony inwestowanie w kryptowaluty jest mocno ograniczone w niektórych lokalizacjach. Z drugiej strony jest pierwszy kraj, tj. Panama, który uczynił z BTC oficjalny środek płatniczy i zamierza emitować obligacje w BTC.
Jakie jest stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego?
– odpowiada Jacek Barszczewski z KNF.
Nie nadzorujemy szeroko rozumianego rynku kryptoaktywów (m.in. kryptowalut, DeFi, NFT). Nie jesteśmy także wyposażeni w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym, które utraciły swoje środki finansowe na tym rynku. Biorąc pod uwagę charakter oraz specyfikę NFT, gdzie tokeny potwierdzają np. prawo własności konkretnego dzieła, KNF nie jest właściwa do nadzorowania tego rynku. Nasz monitoring działalności podmiotów z tego obszaru dotyczy przede wszystkim potencjalnych naruszeń przepisów rynku finansowego, np. w zakresie świadczenia usług płatniczych bez wymaganego zezwolenia.
UKNF, prowadząc różne akcje edukacyjne i informacyjne, zwracał wielokrotnie uwagę na liczne ryzyka związane z zakupem kryptoaktywów, dotyczące m.in. dużej zmienności ich wartości czy wykorzystywania w procesie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Mówiliśmy też wielokrotnie o konieczności nabycia przez klientów pełnej wiedzy i świadomości, co tak naprawdę się kupuje. Rynek NFT rozwija się intensywnie od około roku. Osoby, które inwestują na tym rynku, muszą być świadome, że jest to rynek nowy, a to samo w sobie nie gwarantuje sukcesu lub spektakularnych zysków. Ponadto podmioty wydające lub obracające NFT mają niejednokrotnie siedziby poza terytorium Polski, w tym głównie w „egzotycznych" lokalizacjach, co skutecznie ogranicza lub uniemożliwia dochodzenie ewentualnych roszczeń osobom poszkodowanym.
Ponieważ ryzyko nadużyć w obszarze NFT jest podobne jak w zakresie rynku kryptowalut, aktualne pozostaje stanowisko wyrażone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ostrzeżeniu z początku 2021 roku o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami). Wskazujemy tam na wysokie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wynikające np. z celowego działania oszukańczego wydawców tokenów, nieprzekazywania całości informacji na ich temat itp., przy jednoczesnych bardzo ograniczonych mechanizmach zabezpieczających przed utratą środków.