Spra­woz­da­nia z dzia­łal­no­ści po no­we­mu

Nowe rozwiązania prawne dotyczące rynku kapitałowego, które obowiązują od kilku tygodni, ułatwią życie emitentom i inwestorom, choć nie są bez wad

Publikacja: 15.04.2009 08:55

Edmund Kozak, wi­ce­pre­zes za­rzą­du IPO Do­radz­two Stra­te­gicz­ne Sp. z o.o

Edmund Kozak, wi­ce­pre­zes za­rzą­du IPO Do­radz­two Stra­te­gicz­ne Sp. z o.o

Foto: ROL

No­we roz­po­rzą­dze­nie mi­ni­stra fi­nan­sów w spra­wie in­for­ma­cji bie­żą­cych i okre­so­wych (...), któ­re we­szło w ży­cie w po­ło­wie mar­ca, nie­sie ze so­bą, po­za mo­dy­fi­ka­cją mak­sy­mal­nych ter­mi­nów prze­ka­zy­wa­nia ra­por­tów okre­so­wych (patrz: „Par­kiet”, 17 mar­ca), wie­le zmian. Za­cho­wu­je układ po­przed­nie­go oraz ka­ta­log in­for­ma­cji, któ­re pod­le­ga­ją ra­por­to­wa­niu. Po­za zmia­na­mi wy­ma­gań dla spół­ek, któ­re ma­ją sie­dzi­bę w Pol­sce, wpro­wa­dza za­sa­dy prze­ka­zy­wa­nia in­for­ma­cji przez emi­ten­tów, któ­rych sie­dzi­by miesz­czą się w pań­stwach nie­bę­dą­cych człon­ka­mi UE, a któ­rych pa­pie­ry są do­pusz­czo­ne do ob­ro­tu na gieł­dzie w War­sza­wie.

[srodtytul]Rze­tel­ność ra­por­to­wa­nia[/srodtytul]

W pierw­szym rzę­dzie na­le­ży zwró­cić uwa­gę na in­dy­wi­du­aliza­cję od­po­wie­dzial­no­ści za praw­dzi­wość i rze­tel­ność spra­woz­dań fi­nan­so­wych i spra­woz­dań za­rzą­dów. Prze­ja­wia się ona za­rów­no w zmia­nie roz­po­rzą­dze­nia, w któ­rym do­pi­sa­no, że w oświad­cze­niu za­rzą­du o rze­tel­no­ści spra­woz­dań na­le­ży wska­zać na­zwi­ska i sta­no­wi­ska osób je pod­pi­su­ją­cych, jak rów­nież w zmia­nie usta­wy o ra­chun­ko­wo­ści z 18 mar­ca ubie­głe­go ro­ku. Wpraw­dzie więk­szość zmian wpro­wa­dza­nych tą no­we­li­za­cją wej­dzie w ży­cie do­pie­ro w od­nie­sie­niu do spra­woz­dań za 2009 r., ale już w od­nie­sie­niu do ra­por­tów za 2008 r. po­ja­wia­ją się no­we za­sa­dy od­po­wie­dzial­no­ści. Usta­wa na­kła­da zo­bo­wią­za­nie do za­pew­nie­nia, że spra­woz­da­nie fi­nan­so­we oraz spra­woz­da­nie z dzia­łal­no­ści speł­nia­ją wy­ma­ga­nia prze­wi­dzia­ne pra­wem. Mu­szą to po­twier­dzić za­rów­no człon­ko­wie za­rzą­du (tak zo­stał obec­nie zde­fi­nio­wa­ny kie­row­nik jed­nost­ki w przy­pad­ku za­rzą­du wie­lo­oso­bo­we­go), jak rów­nież człon­ko­wie ra­dy nad­zor­czej, cze­go nie by­ło do­tych­czas w prze­pi­sach. Wpro­wa­dza tak­że od­po­wie­dzial­ność tych osób wo­bec spół­ki za szko­dę wy­rzą­dzo­ną na­ru­sze­niem obo­wiąz­ku.

[srodtytul]Ład kor­po­ra­cyj­ny[/srodtytul]

Zmia­na usta­wy o ra­chun­ko­wo­ści na­ło­ży­ła na emi­ten­tów obo­wią­zek za­miesz­cza­nia w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści jed­nost­ki in­for­ma­cji o sto­so­wa­niu za­sad ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go – po­cząw­szy od spra­woz­da­nia za 2009 r. No­we roz­po­rzą­dze­nie przy­spie­sza wej­ście w ży­cie te­go wy­mo­gu w sto­sun­ku do spół­ek do­pusz­czo­nych do ob­ro­tu na ryn­ku pod­sta­wo­wym gieł­dy. Na­kła­da obo­wią­zek przed­sta­wie­nia oświad­cze­nia o sto­so­wa­niu ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go już w spra­woz­da­niach za­rzą­dów za ubie­gły rok. Oświad­cze­nie win­no sta­no­wić od­ręb­ną jed­nost­kę re­dak­cyj­ną spra­woz­da­nia. Po­win­ny się nań skła­dać:1. in­for­ma­cje wska­za­ne w uchwa­le za­rzą­du gieł­dy w spra­wie ra­por­tu do­ty­czą­ce­go sto­so­wa­nia za­sad ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go, któ­ry to ra­port do­łą­cza­ny był do­tych­czas do ra­por­tów rocz­nych na pod­sta­wie re­gu­la­mi­nu gieł­dy oraz 2. in­ne in­for­ma­cje, któ­re już do­tych­czas, tj. zgod­nie z prze­pi­sa­mi do­tych­cza­so­we­go roz­po­rzą­dze­nia, mia­ły znaj­do­wać się w spra­woz­da­niu rocz­nym.

Wy­mo­gi okre­ślo­ne uchwa­łą za­rzą­du GPW zo­sta­ły jed­nak ogra­ni­czo­ne. Emi­ten­ci nie bę­dą już mu­sie­li wska­zy­wać, w ja­ki spo­sób za­mie­rza­ją usu­nąć ewen­tu­al­ne skut­ki nie­sto­so­wa­nia lub ja­kie kro­ki za­mie­rza­ją pod­jąć, by zmniej­szyć ry­zy­ko nie­sto­so­wa­nia w przy­szło­ści za­sad ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go. Na­to­miast opi­su­jąc spo­sób dzia­ła­nia wal­ne­go zgro­ma­dze­nia oraz pra­wa ak­cjo­na­riu­szy bę­dą mu­sie­li wska­zy­wać je­dy­nie te za­sa­dy, któ­re są spe­cy­ficz­ne dla da­nej spół­ki i nie wy­ni­ka­ją wprost z prze­pi­sów pra­wa. No­wym jest wy­móg przed­sta­wie­nia opi­su za­sad zmia­ny sta­tu­tu emi­ten­ta oraz oczy­wi­sty wy­móg wska­za­nia za­sad ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go, któ­rym emi­tent pod­le­ga, lub na któ­rych sto­so­wa­nie mógł się zde­cy­do­wać. Spół­ki no­to­wa­ne na gieł­dzie w War­sza­wie pod­le­ga­ją, zgod­nie z jej re­gu­la­mi­nem, za­sa­dom uchwa­lo­nym przez ra­dę gieł­dy pod na­zwą Do­brych Prak­tyk Spół­ek No­to­wa­nych na GPW. Tak więc te za­sa­dy bę­dą wska­zy­wa­ne w oświad­cze­niu nie ja­ko za­sa­dy, na któ­rych sto­so­wa­nie emi­tent mógł się zde­cy­do­wać, ale ja­ko za­sa­dy, któ­rym pod­le­ga.

[srodtytul]Po­stę­po­wa­nia są­do­we[/srodtytul]

No­wo­ścią jest wy­móg wska­za­nia po­stę­po­wań do­ty­czą­cych zo­bo­wią­zań al­bo wie­rzy­tel­no­ści emi­ten­ta lub jed­nost­ki od nie­go za­leż­nej to­czą­cych się przed są­dem, or­ga­nem wła­ści­wym dla po­stę­po­wa­nia ar­bi­tra­żo­we­go lub or­ga­nem ad­mi­ni­stra­cji pu­blicz­nej. In­for­ma­cje ta­kie na­le­ży przed­sta­wić w sy­tu­acji, gdy war­tość tych wszyst­kich po­stę­po­wań łącz­nie sta­no­wi co naj­mniej 10 proc. ka­pi­ta­łów wła­snych emi­ten­ta. W ta­kiej sy­tu­acji po­stę­po­wa­nia dzie­li się na do­ty­czą­ce zo­bo­wią­zań oraz wie­rzy­tel­no­ści, po czym dla każ­dej z grup przed­sta­wia się in­for­ma­cję o łącz­nej war­to­ści po­stę­po­wań w da­nej gru­pie i o sta­no­wi­sku emi­ten­ta do każ­dej z nich. Po­nad­to w od­nie­sie­niu do naj­więk­szych po­stę­po­wań w każ­dej z grup przed­sta­wia się szcze­gó­ło­we in­for­ma­cje ich do­ty­czą­ce. Nie­za­leż­nie od te­go na­le­ży od­ręb­nie opi­sać każ­de z po­stę­po­wań, któ­rych war­tość sta­no­wi co naj­mniej 10 proc. ka­pi­ta­łów wła­snych emi­ten­ta.

Treść wy­mo­gów do­ty­czą­cych opi­su po­stę­po­wań w ra­por­tach rocz­nych jest do­kład­nie ta­ka sa­ma, jak treść wy­mo­gów opi­su po­stę­po­wań w spra­woz­da­niach kwar­tal­nych. Tak więc w przy­pad­ku, gdy emi­tent bę­dzie pu­bli­ko­wał ra­port rocz­ny już po upły­wie 80 dni od za­koń­cze­nia ro­ku ob­ro­to­we­go, to opis po­stę­po­wań w ra­por­cie rocz­nym bę­dzie w za­sa­dzie po­wtó­rze­niem te­go, któ­ry po­ja­wi się w ra­por­cie za IV kwar­tał.

[srodtytul]Spra­woz­da­nie z dzia­łal­no­ści gru­py[/srodtytul]

No­we roz­po­rzą­dze­nie po­zo­sta­wia wy­móg przed­sta­wia­nia w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści za­miesz­cza­nym w skon­so­li­do­wa­nym ra­por­cie rocz­nym ta­kich sa­mych in­for­ma­cji w od­nie­sie­niu do gru­py ka­pi­ta­ło­wej, ja­kie są przed­sta­wia­ne w od­nie­sie­niu do jed­nost­ki w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści w ra­por­cie jed­nost­ko­wym. Wy­ją­tek sta­no­wi obo­wią­zek za­miesz­cza­nia w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści gru­py oświad­cze­nia o sto­so­wa­niu ła­du kor­po­ra­cyj­ne­go tyl­ko w od­nie­sie­niu do emi­ten­ta. Je­dy­nym ele­men­tem te­go oświad­cze­nia, któ­ry po­wi­nien być od­no­szo­ny do gru­py ka­pi­ta­ło­wej, jest opis głów­nych cech sys­te­mów kon­tro­li we­wnętrz­nej i za­rzą­dza­nia ry­zy­kiem w od­nie­sie­niu do pro­ce­su spo­rzą­dza­nia skon­so­li­do­wa­nych spra­woz­dań fi­nan­so­wych. Tak więc oświad­cze­nie o sto­so­wa­niu ła­du kor­pora­cyj­ne­go bę­dzie prak­tycz­nie po­wta­rza­ło się w ra­por­cie jednost­ko­wym i skon­so­li­do­wanym.

Nie­co za­ska­ku­ją­cy jest brak wska­za­nia w roz­po­rzą­dze­niu obo­wiąz­ku za­miesz­cza­nia w spra­woz­da­niu skon­so­li­do­wa­nym in­for­ma­cji o po­stę­po­wa­niach są­do­wych w od­nie­sie­niu do ca­łej gru­py ka­pi­ta­ło­wej, pod­czas gdy wy­móg przed­sta­wie­nia po­stę­po­wań są­do­wych w od­nie­sie­niu nie tyl­ko do emi­ten­ta, ale tak­że do je­go spół­ek za­leż­nych, wy­stę­pu­je dla spra­woz­da­nia z dzia­łal­no­ści jed­nost­ki. W ta­kiej sy­tu­acji do­brą prak­ty­ką by­ło­by po­da­wa­nie w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści gru­py in­for­ma­cji, że po­stę­po­wa­nia opi­sa­ne są w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści jed­nost­ki. Chy­ba że in­for­ma­cje o po­stę­po­wa­niach są pod­sta­wo­wy­mi dla przed­sta­wie­nia praw­dzi­we­go, rze­tel­ne­go i kom­plet­ne­go ob­ra­zu gru­py. Wte­dy, re­ali­zu­jąc ogól­ną za­sa­dę praw­dzi­we­go i rze­tel­ne­go ra­por­to­wa­nia okre­ślo­ną w pa­ra­gra­fie 3 roz­po­rzą­dze­nia na­le­ża­ło­by za­mie­ścić je rów­nież w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści gru­py, nie­za­leż­nie od bra­ku szcze­gó­ło­we­go wy­mo­gu w roz­po­rzą­dze­niu.

[srodtytul]Po­zo­sta­łe zmia­ny[/srodtytul]

Emi­ten­ci nie są już zo­bo­wią­za­ni po­da­wać w spra­woz­da­niach z dzia­łal­no­ści in­for­ma­cji o pro­ku­ren­tach tak jak o człon­kach za­rzą­du, na­wet je­śli ma­ją oni wpływ na za­rzą­dza­nie ca­ło­ścią przed­się­bior­stwa. To kon­se­kwen­cja usu­nię­cia tej gru­py osób z de­fi­ni­cji osób za­rzą­dza­ją­cych. Próg 500 tys. eu­ro, od któ­re­go wy­ma­ga­ny był opis trans­ak­cji z pod­mio­ta­mi po­wią­za­ny­mi, zo­stał za­stą­pio­ny przez wy­móg po­da­nia in­for­ma­cji o trans­ak­cjach istot­nych, za­war­tych na wa­run­kach in­nych niż ryn­ko­we. Ogól­ność te­go za­pi­su mo­że bu­dzić wąt­pli­wo­ści w mo­men­cie kla­sy­fi­ko­wa­nia trans­ak­cji. Co wię­cej, roz­sze­rzo­na zo­sta­ła już i tak ob­szer­na de­fi­ni­cja pod­mio­tów po­wią­za­nych.

No­we roz­po­rzą­dze­nie wy­dłu­ży­ło okres, za ja­ki w spra­woz­da­niu po­da­wa­ny ma być opis wy­ko­rzy­sta­nia przez emi­ten­ta wpły­wów z emi­sji. In­for­ma­cje te na­le­ży przed­sta­wiać nie tyl­ko w od­nie­sie­niu do ro­ku ob­ro­to­we­go, któ­re­go do­ty­czy spra­woz­da­nie, ale aż do chwi­li spo­rzą­dze­nia spra­woz­da­nia. Z punk­tu wi­dze­nia in­we­sto­rów bra­kiem jest, że wy­móg obej­mu­je opis wy­ko­rzy­sta­nia wpły­wów je­dy­nie w przy­pad­ku do­kona­nia emi­sji w okre­sie ob­ję­tym ra­por­tem. Oczy­wi­ste wy­da­je się na­to­miast ocze­ki­wa­nie na przed­sta­wie­nie przez emi­ten­ta opi­su wy­ko­rzy­sta­nia wpły­wów z wcze­śniej­szych emi­sji pa­pie­rów war­to­ścio­wych, z któ­rych wpły­wy nie zo­sta­ły wy­ko­rzy­sta­ne przed roz­po­czę­ciem okre­su ob­ję­te­go ra­por­tem.

Roz­po­rzą­dze­nie wska­zu­je przy­kła­dy ogra­ni­czeń od­no­śnie do wy­ko­ny­wa­nia pra­wa gło­su, ja­kie po­win­ny zo­stać opi­sa­ne w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści. Na­le­ży jed­nak za­uwa­żyć, że li­sta nie jest za­mknię­ta i na­le­ży przed­sta­wiać rów­nież in­ne ogra­ni­cze­nia, je­śli wy­stę­pu­ją.

W od­nie­sie­niu do in­for­ma­cji o umo­wie z bie­głym re­wi­den­tem no­wo­ścią jest wy­móg od­ręb­ne­go przed­sta­wie­nia wy­na­gro­dzeń za ba­da­nie spra­woz­da­nia fi­nan­so­we­go, za prze­gląd oraz za usłu­gi do­radz­twa po­dat­ko­we­go.

No­we pra­wo w trzech przy­pad­kach ze­zwa­la na za­miesz­cza­nie in­for­ma­cji wy­mie­nio­nych dla spra­woz­da­nia z dzia­łal­no­ści w in­nej czę­ści ra­por­tu rocz­ne­go. In­for­ma­cje o trans­ak­cjach z pod­mio­ta­mi po­wią­za­ny­mi, o wy­na­gro­dze­niach osób za­rzą­dza­ją­cych i nad­zo­ru­ją­cych oraz o umo­wie i wy­na­gro­dze­niu bie­głe­go nie mu­szą być po­da­wa­ne w spra­woz­da­niu z dzia­łal­no­ści, o ile zo­sta­nie w nim wska­za­ne miej­sce za­miesz­cze­nia tych in­for­ma­cji w spra­woz­da­niu fi­nan­so­wym.

Komentarze
W poszukiwaniu bezpieczeństwa
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Komentarze
Polski dług znów na zielono
Komentarze
Droższy pieniądz Trumpa?
Komentarze
Koniec darmowych obiadów
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Komentarze
Polityka ważniejsza
Komentarze
Bitcoin znów bije rekordy. Kryptowaluty na łasce wyborów w USA?