Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.10.2019 11:40 Publikacja: 05.10.2019 10:51
Wojciech Stępień, CFA ekonomista, BNP Paribas
Foto: materiały prasowe
Tutaj warto wymienić przede wszystkim spadek rynkowych stóp procentowych w USA w reakcji na serie słabych danych z amerykańskiej gospodarki, które sprawiają, że rynek oczekuje, iż Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych już na kolejnym posiedzeniu w pod koniec tego miesiąca. Oczekiwanie na bardziej agresywne luzowanie Fed niż wcześniej tego oczekiwano (przed publikacją ostatnich słabych danych rynek zakładał raczej, że Fed wstrzyma się z obniżką do grudnia) przekładało się na osłabienie dolara, w wyniku którego kurs EUR/USD zbliżył się do 1,1.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Rynki finansowe na cła zareagowały paniczną przeceną na szerokiej klasie aktywów, od akcji przez ropę i złoto po amerykańskiego dolara.
Przepisy, które wprowadziły do porządku prawnego pojęcie obligacji kapitałowych, weszły w życie pod koniec 2023 r.
Indeksy warszawskiej giełdy notują mocny początek środowej sesji. Zazieleniło się także na innych europejskich parkietach.
W poniedziałek, 7 kwietnia, GPW podjęła decyzję o zawieszeniu handlu instrumentami finansowymi na ponad godzinę, od 15.15 do 16.30. Pojawił się komunikat wyjaśniający, że decyzja ta była podyktowana bezpieczeństwem obrotu i została podjęta w odpowiedzi na przeciążenie systemu notowań spowodowane wzmożoną aktywnością algorytmów handlowych. Wzmożona liczba zleceń, głównie od profesjonalnych brokerów, mogła doprowadzić do destabilizacji systemu, co wymusiło tymczasowe wstrzymanie handlu.
Prezydent Donald Trump znalazł nowego wroga. Tym razem wewnętrznego – jest nim przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.
Radykalna zmiana polityki handlowej Stanów Zjednoczonych podniosła zmienność notowań obligacji na świecie. Obawy przed wolniejszym wzrostem światowej gospodarki i odpływ kapitału od aktywów ryzykownych sprzyjały spadkom rentowności obligacji na rynkach rozwiniętych, na czym skorzystał polski rynek długu.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Z początkiem nowego tygodnia inwestorzy handlujący na krajowym parkiecie ruszyli do zakupów nie oglądając się na zagraniczne giełdy. W efekcie polskie indeksy nie miały sobie równych w Europie.
Wtorkowy powrót GPW ze świątecznego weekendu skończył się dynamicznymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Europejskie indeksy notują dziś w większości spadki, które stanowią odbicie wczorajszych nastrojów inwestorów na Wall Street. Niemiecki DAX spada o -0,4%, CAC40 traci -0,1%, szwajcarski SMI spada o -1%. Spadki na europejskich indeksach nieco wyhamowały po otwarciu sesji w USA, choć dalej pozostają na minusie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas