Prawodawca europejski dopuścił możliwość opóźnienia implementacji tych przepisów w odniesieniu do podmiotów prywatnych zatrudniających od 50 do 249 pracowników, jednak ten dodatkowy termin również upłynął 17 grudnia 2023 r. Oznacza to, że Polska spóźniała się z transpozycją, co poza brakiem harmonizacji prawa polskiego z dyrektywą oznacza realne koszty wynikające z wysokich kar za opóźnienie.
Pomimo że prace legislacyjne toczą się od jesieni 2021 r., to jednak dopiero w 2024 r. nabrały tempa. W kwietniu bieżącego roku rządowy projekt ustawy wpłynął do Sejmu. Według stanu na dzień przygotowania tego tekstu, Sejm przyjął ustawę z pewnymi poprawkami i skierował ją do Senatu. Jest zatem prawdopodobne, że doczekamy się implementacji dyrektywy o sygnalistach jeszcze w tym roku.
Czego mogą dotyczyć zgłoszenia?
Zgłoszenia mogą dotyczyć naruszeń określonych w dyrektywie dziedzin prawa europejskiego, na przykład: ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych, zamówień publicznych, rynków finansowych, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa transportu, bezpieczeństwa żywności i pasz, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami. Niemniej projekt polskiej ustawy rozszerza ten katalog poprzez dodanie naruszeń prawa miedzy innymi w zakresie prawa pracy. Wzbudza to zasadnicze wątpliwości i obawy o wypaczenie instytucji sygnalisty, z uwagi na możliwość jej nadużywania w sprawach indywidualnych, podczas gdy jednym z celów dyrektywy jest ochrona interesu publicznego.
Jakie rodzaje zgłoszeń przewiduje dyrektywa?
Dyrektywa o ochronie sygnalistów, a w ślad za nią projekt ustawy, rozróżnia zgłoszenia wewnętrzne, zgłoszenia zewnętrzne, a także tzw. ujawnienia publiczne.
Zgłoszenie wewnętrzne to nic innego jak przekazanie informacji o zaobserwowanym naruszeniu prawa w ramach procedury zgłoszeniowej przyjętej w danym podmiocie prawnym. Czyli na przykład pracownik zgłasza zaobserwowane przez siebie naruszenie prawa za pomocą infolinii zgłoszeniowej, którą prowadzi jego pracodawca. Warto pamiętać, że zlecenie prowadzenia infolinii profesjonalnemu dostawcy systemów whistleblowingowych jest również rozumiane jako wewnętrzny kanał zgłoszeniowy i podmiot prawny (np. pracodawca) pozostaje odpowiedzialny za prawidłowe rozpatrzenie zgłoszenia.