Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.02.2025 00:07 Publikacja: 18.12.2023 10:19
Piotr Biernacki, ESG Reporting Partner, MATERIALITY Sustainability Reporting TEG Member, EFRAG Przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju, SEG
Foto: materiały prasowe
Badanie istotności to pierwszy, podstawowy etap przygotowań do sporządzenia raportu zrównoważonego rozwoju. W raporcie musimy przedstawić nie wszystkie informacje o zagadnieniach ESG (czyli dotyczących środowiska naturalnego, ludzi, społeczeństwa i ładu zarządczego), a tylko te informacje, które są istotne. I właśnie po to przeprowadzamy badanie istotności: pozwala nam ono ustalić, które informacje są istotne i muszą się znaleźć w raporcie.
Raporty zrównoważonego rozwoju sporządzamy co rok. Podobnie jest z badaniem istotności. Przed rozpoczęciem prac nad każdym raportem musimy ustalić, jakie informacje w nim ujawnimy. Zwykle z roku na rok wyniki badania nie będą ulegały znaczącym zmianom. Często jednak może okazać się, że z jakimś zagadnieniem rok wcześniej wiązało się relatywnie nieduże ryzyko, a w kolejnym roku jego prawdopodobieństwo wzrosło – a zatem musimy zacząć to ryzyko ujawniać i odpowiednio opisywać, jak nim zarządzamy. Zmianie ulega przecież ciągle otoczenie regulacyjne, trendy rynkowe i nasze relacje z klientami i partnerami biznesowymi. W wyniku tych przekształceń zmianie ulega też to, jak oddziałujemy jako spółka lub grupa kapitałowa na otoczenie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas