Osoby, które chcą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, mogą oprócz lokat bankowych i funduszy dłużnych wybrać detaliczne obligacje skarbowe. Ich oprocentowanie nadal jest atrakcyjne, mimo że resort finansów obniżył w lipcu oprocentowanie papierów dziesięcioletnich z 6,5 do 6 proc. w pierwszym roku oraz stałą marżę z 2,75 do 2,5 proc. w kolejnych latach. Oznacza to, że inwestor, który kupi te papiery w lipcu, zarobi po 12 miesiącach 6 proc. Odsetki z tej inwestycji zostaną dopisane do kwoty oszczędności (procent składany). W kolejnych latach zysk zawsze będzie wyższy od inflacji o stałą marżę – 2,5 proc. Konsensus prognoz analityków dla poziomu inflacji w 2013 roku to 2,9 proc. Dlatego można założyć, że wynik inwestycji w te papiery w kolejnych 12 miesiącach wyniesie ok. 5,4 proc.
Inflacja będzie niższa
– Cel inflacyjny banku centralnego na najbliższe lata to 2,5?proc., dlatego inflacja powyżej 3 proc. nie utrzyma się długo. Średnioroczna inflacja w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniosła 2,7 proc. I taki jej poziom można przyjąć dla inwestycji długoterminowych w obligacje detaliczne – mówi Mirosław Budzicki, ekspert z Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
Podobne zyski jak z dziesięciolatek powinny w ciągu roku przynieść fundusze obligacji skarbowych (ok. 5,5 proc.). Średni wynik tych funduszy po 12 miesiącach przekroczył 6 proc. Jak przyznają analitycy to bardzo dobry rezultat.
– W ciągu 2–3 lat rentowności hurtowych obligacji skarbowych (inwestują w nie fundusze) powinny rosnąć (ceny spadać), co będzie miało negatywny wpływ na stopy zwrotu osiągane z inwestycji w fundusze obligacji skarbowych – mówi Mirosław Budzicki.
Fundusze obligacji
W fundusze skarbowych papierów dłużnych warto inwestować w momencie, kiedy rentowności obligacji są wysokie (stopy zwrotu funduszy spadają). Z taką sytuacją inwestorzy mieli do czynienia w IV kwartale ubiegłego roku, gdy w efekcie kryzysu w strefie euro rentowności długoterminowych polskich obligacji skoczyły do ok. 6 proc. Obecnie wynoszą one 5,1–5,2. proc. To oznacza, że historycznie znajdują się na bardzo niskich poziomach, zatem potencjał dla wzrostu stóp zwrotu dla funduszy obligacji skarbowych jest ograniczony.