Coraz częściej mówi się o pracy hybrydowej. Czym jest i jakie wyzwania wiążą się z wdrożeniem takiego modelu?
Konieczność ograniczenia kontaktów osobistych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowała duży wzrost zainteresowania modelami pracy zdalnej. Nie zawsze jednak praca zdalna może znajdować zastosowanie w pełnym wymiarze (konieczność chociażby uczestniczenia w spotkaniach, użytkowania sprzętu czy materiałów znajdujących się w biurze), a nadto nie zawsze pracodawca i pracownik są zainteresowani wyłączną pracą zdalną na dłuższą metę.
Coraz częściej dlatego stosuje się modele hybrydowe stanowiące pewne rozwiązanie kompromisowe tj. połączenie pracy zdalnej z pracą w biurze. Taki model cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza teraz w okresie, gdy nie jest jeszcze możliwy powrót do rzeczywistości sprzed pandemii i zachodzi potrzeba ograniczenia osób w przestrzeni biurowej.
Sandra Szybak-Bizacka radca prawny, starszy prawnik w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Globa
W modelu hybrydowym praca w domu i w biurze najczęściej odbywa się na zasadzie rotacji pracowników (najpierw jedna grupa przychodzi do biura i pracuje stacjonarnie, a druga pracuje zdalnie, po określonym czasie grupy zmieniają się). Stosując pracę hybrydową warto uregulować szczegółowe zasady podziału na pracę w domu i z biura (kto ustala dni pracy zdalnej, w jakim wymiarze). Warto również ustalić sposoby komunikacji z pracodawcą, sposoby raportowania czy weryfikacji rezultatów wykonanej pracy.